fot. Hubert Piechocki/misyjne.pl

Mozaiki w opactwie Tabgha nad Jeziorem Galilejskim zostaną odnowione

Bogate mozaiki podłogowe w kościele Rozmnożenia Chleba w benedyktyńskim opactwie Tabgha nad Jeziorem Galilejskim są obecnie gruntownie konserwowane.

W pierwszym etapie przeprowadzana jest dokumentacja pochodzących z V wieku kafelków przedstawiających cud rozmnożenia chleba: kosz chleba i dwie ryby, którymi – jak mówi Ewangelia – Jezus nakarmił 5000 ludzi. Te wizerunki otaczają liczne motywy kwiatowe i roślinne. Kafelki będą następnie czyszczone w kilku etapach, a na koniec zostaną pokryte paraloidem, termoplastyczną żywicą.

Prace w opactwie, którym opiekują się niemieccy benedyktyni, są finansowane w 90 proc. przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec jako „ochrona kultury”; resztę kosztów ponosi Niemieckie Stowarzyszenie Ziemi Świętej, które jest właścicielem terenu.

Specjalne dofinansowanie otrzymało też Centrum Mozaiki Jerycho, które specjalizuje się w starożytnej technice układania mozaik i konserwuje również zabytkowe mozaiki podłogowe w Tabgha. Podczas renowacji ruch turystyczny odbywa się niemal bez zakłóceń. Obecnie prace są prowadzone tylko na niewielkim obszarze. Zarówno mnisi, jak i kamieniarze mają nadzieję zakończyć prace do listopada.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze