Archidiecezja gnieźnieńska: młodzi na święcie patrona św. Stanisława Kostki

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Ponad 800 młodych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej świętowało 29 września we Wrześni wspomnienie patrona św. Stanisława Kostki. Towarzyszyli im duszpasterze oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Pamiętacie, jak słyszeliśmy o kobiecie, która ze swoim grzechem przyszła do Chrystusa, a On na powrót uczynił ją piękną? Przeżyliśmy to dzisiaj. Choć po całym dniu wydajecie mi się zmęczeni, to jednak po doświadczeniu przebaczenia jesteście piękni” – mówił do młodych Prymas, który zrezygnował z wcześniej przygotowanego tekstu homilii i chodząc wśród młodych po płycie hali zachęcał ich, by jak 12 –letni Jezus w świątyni, a potem ich patron św. Stanisław Kostka, mieli odwagę powiedzieć sobie „muszę być w tym, co jest Boże”.

„To nie jest nakaz, to musi być pragnienie. To rozpoznaję jako najistotniejsze w życiu, nawet gdyby inni tego nie rozumieli. Być złączonym z Jezusem. To jest fundament wszystkiego” – tłumaczył młodym Prymas dopowiadając, że na tym fundamencie trzeba budować swoje życie, wzrastać i dojrzewać.

„Bycie umiłowanym synem czy córką Boga, bycie uczniem, wzrastanie, musi się jednak sprawdzać w konkrecie życia, a nie w marzeniach, pragnieniach czy słowach” – wskazał dalej abp Polak tłumacząc, że i Jezus po odnalezieniu w świątyni wrócił z rodzicami do Nazaretu i tam dojrzewał w mądrości i łasce u Boga i u ludzi.

„I ty masz swój Nazaret, do którego dzisiaj wrócisz” – mówił metropolita gnieźnieński dodając, że właśnie w zwyczajnej codzienności, pośród najbliższych, w domu i szkole trzeba „chcieć być w tym, co Boże”.

Tłumaczył też młodym, że to wzrastanie i dojrzewanie musi odbywać się we wspólnocie, wśród innych, bo człowiek dojrzały nie jest samolubnym buntownikiem, ale potrafi być z drugimi i razem z nimi budować wspólnotę.

Młodzi spędzili we Wrześni cały dzień. Spotkanie zorganizowano w hali sportowej Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1. Po wstępie muzycznym i tanecznej rozgrzewce wysłuchali konferencji franciszkanina o. Kordiana Szwarca OFM, a po przerwie obiadowej wzięli udział w nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu. 

Tegorocznemu spotkaniu młodych towarzyszyło hasło „Oto ja – uczeń”. Młodzi rozważali znaczenie tej deklaracji także w kontekście życia i przykładu swojego patrona św. Stanisława Kostki, który zmarł przed 450 laty, w wieku 18 lat, niedługo po złożeniu ślubów zakonnych.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze