Zdjęcie poglądowe fot. Pixabay

Bp Solarczyk: propozycją Kościoła dla młodych jest duszpasterstwo spotkania

Bp Marek Solarczyk jest jednym z trzech reprezentantów Konferencji Episkopatu Polski na 15. Zgromadzenie Synodu Biskupów, które pod hasłem „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w październiku w Rzymie.

Jak zaznaczył, przygotowano już tzw. Instrumentum Laboris, czyli roboczy dokument, na którym pracować będą ojcowie synodalni. „Jest to owoc dwuletniego okresu przygotowań do synodu. Został opracowany m.in. w oparciu o dwie ankiety; pierwszą z nich opracował sekretariat synodu, a wypełniały poszczególne diecezje i ruchy kościelne, drugą wypełniali przez internet młodzi na całym świecie. Do tego wiosną tego roku odbył się presynod, na którym młodzi delegowani przez konferencje episkopatów brali udział w obradach, a wnioski z tego spotkania doprowadziły do zebrania materiału, który próbował oddać bogactwo tematu pracy z młodzieżą” – podkreślił biskup.

W Instrumentum Laboris znalazły się także wskazówki, czego ludzie młodzi oczekują od Kościoła katolickiego. Zdaniem bp. Solarczyka „oczekują zainteresowania, uwagi, troski i wsparcia”. „Dla nas, księży, oznacza to, że potrzebna jest otwartość na spotkanie, słuchanie i towarzyszenie młodym. A młodzi będą chcieli się spotykać i nas słuchać, jeżeli będą widzieli w nas autentycznych świadków. Jeżeli zobaczą, że to, o czym mówimy, co chcemy im zaoferować, jest dla nas osobiście ważne” – ocenił.

W opinii bp. Solarczyka odpowiedzią Kościoła jest „duszpasterstwo spotkania”, które odbywa się na trzech płaszczyznach. Pierwszą jest – jak wyjaśnił – „szukanie młodych tam, gdzie oni są”. „Instrumentum Laboris wskazuje, że szansą na spotkanie i duszpasterskie działania są zajęcia artystyczne, sportowe, harcerstwo czy inne aktywności, w których ksiądz może po prostu być z młodym człowiekiem, może być dla niego wsparciem” – podkreślił.

Młodych, którzy już w jakiś sposób są zaangażowani w życie Kościoła, hierarcha zachęca do udziału w ogólnoświatowych lub ogólnopolskich wydarzeniach takich jak Światowe Dni Młodzieży czy Spotkania Młodych na Lednicy, a także odbywających się systematycznie w parafiach spotkaniach formacyjnych. „Trzeci zakres towarzyszenia, moim zdaniem najważniejszy, to osobiste spotkanie kapłana z młodym np. w sakramencie pokuty czy kierownictwie duchowym” – wyjaśnił.

„Kiedy moi uczniowie zaprosili mnie do dołączenia do zespołu w grze komputerowej, okazało się to świetną okazją do rozmowy na temat ich pasji. Oni pokazali w tym siebie. Tak właśnie wygląda w praktyce szukanie młodych tam, gdzie się znajdują” – wyjaśnił bp Solarczyk, który jest biskupem pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej i uczy religii w LO im. Władysława IV.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze