Austriaccy biskupi apelują o umocnienie europejskiej solidarności i demokracji
O udział w zaplanowanych na 9 czerwca wyborach do Parlamentu Europejskiego zaapelowali biskupi austriaccy. Wskazali na wyzwania związane z ochroną życia, migracją, rozszerzeniem UE, kryzysem środowiskowym i cyfryzacją, które jak zaznaczyli – wymagają spójności i wkładu chrześcijan. W Wiedniu opublikowano komunikat po wiosennym zgromadzeniu plenarnym episkopatu, które obradowało od 4 do 7 marca w St. Georgen am Längsee.
Konferencja austriackiego episkopatu wskazała pięć poważnych wyzwań, które wymagają spójności wykraczającej poza interesy poszczególnych państw narodowych: poszanowanie życia ludzkiego, migracja, Ukraina i rozszerzenie zewnętrzne UE, kryzys klimatyczny i środowiskowy, a także sztuczna inteligencja i cyfryzacja.
W swojej deklaracji biskupi rozpoczynają od przypomnienia początków Unii Europejskiej jako projektu pokojowego: po okropieństwach dwóch wojen światowych „dzięki wysiłkom niektórych głęboko chrześcijańskich wizjonerów” położono podwaliny pod nową Europę, w której pojednanie między niegdyś wrogimi narodami stworzyło trwały pokój. Biskupi stwierdzają, że UE jak dotąd spełniła ten podstawowy cel. Jednocześnie straszliwa wojna Rosji przeciwko Ukrainie wyraźnie pokazuje, jak ważny a zarazem zagrożony jest pokój.
>>> Austria: w Wiedniu, Salzburgu i Innsbrucku ekumeniczne modlitwy o pokój w Ukrainie
Austriacy biskupi przypomnieli słynną Deklarację Schumana z 9 maja 1950 r. i zauważyli, że po początkowej orientacji głównie gospodarczej, coraz bardziej Unia rozszerzała się na sferę polityczną, społeczną i kulturalną. „Celem jest stworzenie jedności przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości narodowych i regionalnych” – stwierdzili. Zaznaczyli, że cechą ówczesnych przywódców politycznych była głęboka wiara, a Unia Europejska opiera się na judeochrześcijańskim fundamencie nieograniczonego poszanowania godności każdego człowieka. „Tam, gdzie Europa traci te fundamenty, ostatecznie zawsze zagrożeni są ludzie” – przestrzegają biskupi. Dlatego szczególnym zadaniem Kościoła i wszystkich chrześcijan jest zachowanie żywych chrześcijańskich wartości Europy.
Dotyczy to na przykład pierwszego z wymienionych wyzwań: poszanowania życia ludzkiego. „Z żalem i niepokojem” biskupi wspominają liczne apele Parlamentu Europejskiego i niektórych rządów o włączenie aborcji do Karty Praw Podstawowych. „Jednak może istnieć tylko podstawowe prawo do życia, a nie do zabijania najsłabszych” – podkreśla austriacki episkopat.
Ponadto biskupi nalegają na przestrzeganie podstawowego prawa do azylu, prawa do łączenia rodzin oraz niezbędnego poszanowania godności ludzkiej wszystkich migrantów i osób ubiegających się o azyl na każdym etapie procedury azylowej.
W kwestii rozszerzenia UE o Ukrainę austriaccy biskupi wzywają do „dalszej bezwarunkowej solidarności, nawet jeśli może nas to wiele kosztować”. Jeśli Ukraina zostanie w pełni zintegrowana z obszarem europejskim, będzie to dla niej perspektywa długoterminowa. Dlatego też zbliżające się rozmowy akcesyjne powinny być prowadzone „z powagą i prawdziwym zaangażowaniem” – stwierdzają. Biskupi uważają również, że „coraz bardziej oczywista” staje się potrzeba zapewnienia krajom Bałkanów Zachodnich realnych perspektyw przyjęcia do UE. Austria mogłaby odegrać tu szczególną rolę ze względu na swoją bliskość historyczną i kulturową.
Austriacki episkopat podkreśla, że należy zrobić wszystko, aby przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu i środowiskowemu, żeby w jak największym stopniu zminimalizować groźne konsekwencje zmian klimatycznych. Zauważa, że instytucje UE dokonały już cennej społeczno-ekologicznej zmiany kierunku w ramach „Zielonego Ładu”.
W odniesieniu do rozwijających się obszarów sztucznej inteligencji i cyfryzacji, austriaccy biskupi wzywają do szczególnej czujności ze względu na możliwości, manipulowania ludźmi, ograniczania ich wolność i zagrożeń dla demokratycznego współistnienia.
Wspomniane przykładowe wyzwania jasno pokazują, że można stawić im czoła tylko w ramach szerszej współpracy – uważa austriacki episkopat. „Unia Europejska może i musi się w tym sprawdzić, opowiadając się za demokracją w połączeniu z wolnością, praworządnością i prawami człowieka” – stwierdzili biskupi, wyrażając wiarę w przyszłość Unii. Na zakończenie podziękowali wielu osobom, które w najróżniejszy sposób angażują się na rzecz wspólnej Europy i zaapelowali do wszystkich uprawnionych wyborców o skorzystanie 9 czerwca z prawa do głosowania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |