Rémi Brague, fot. Teologia Polityczna

Prof. Brague: Jan Paweł II był przekonany, że wiara w Chrystusa jest potrzebna ludzkości

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Z pewnością Jan Paweł II nie chciałby przejść do historii jako ten, który zmienił oblicze Kościoła. On chciał jedynie, aby to oblicze było jaśniejsze i bardziej przekonywujące – uważa Rémi Brague, jeden z czołowych filozofów religii.

Dodaje jednocześnie, że owo jaśniejsze oblicze nie miało służyć temu, żeby lepiej się sprzedawało. On po prostu był przekonany, że wiara w Chrystusa jest potrzebna ludzkości. Profesor przypomina, że Jan Paweł II zrobił dla Kościoła wiele doniosłych rzeczy. Pomógł mu w nowy sposób nawiązać do swych korzeni w wierze Izraela. Miał odwagę uznać historyczne winy Kościoła i za nie przeprosić. Z odwagą zwalczał komunizm ukazując kłamstwa, które leżą u jego podstaw.

fot. pixabay

Prof. Rémi Brague, laureat Nagrody Ratzingera, będzie jednym z głównych prelegentów nowo powstałego Instytutu Kultury Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Podkreśla on, że to właśnie kultura stanowi istotny element nauczania świętego papieża. Nie promował on nowego stylu kultury, ale wskazywał raczej na znaczenie kultury w życiu człowieka, odwołując się do doświadczenia własnej ojczyzny, która przetrwała właśnie dzięki kulturze. Jego niewątpliwą zasługą jest natomiast zwrócenie uwagi na trwającą do dziś konfrontację między kulturą życia a kulturą śmierci.

Zobacz także
Wasze komentarze