kard. Pizzaballa, fot. EPA/ATEF SAFADI

Betlejem odradza się po pandemii – radosny nastrój przed Bożym Narodzeniem

„W sobotę w biblijnym mieście Betlejem zapowiadają się radosne święta Bożego Narodzenia. Oczekuje się, że tysiące turystów zjedzie do tradycyjnego miejsca narodzin Jezusa, ponieważ miasto odradza się po pandemii koronawirusa” – czytamy w korespondencji amerykańskiej agencji Associated Press.

Święta Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej rozpoczął tradycyjnie w Wigilię przed południem uroczysty wjazd do Betlejem najwyższego rangą duchownego rzymskokatolickiego w Ziemi Świętej, abp. Pierbattisty Pizzaballi. Do miasta narodzin Jezusa administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy przyjechał w konwoju aut ze Starego Miasta w Jerozolimie. Tradycyjnie już abp Pizzaballa przeszedł ulicami betlejemskiego Starego Miasta witany serdecznie przez tysiące mieszkańców i turystów. Przed południem odbyła się też tradycyjna parada skautów.

Z Placu Żłóbka zwierzchnik łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w towarzystwie burmistrza Betlejem, palestyńskich polityków oraz przedstawicieli Kościoła przeszedł w procesji na uroczyste nieszpory w położonym obok bazyliki Narodzenia, wzniesionej za czasów cesarza Konstantyna nad grotą, w której – jak mówi tradycja – miał się narodzić Chrystus, katolickim kościele św. Katarzyny.

fot. EPA/ATEF SAFADI

„Żyjemy wobec bardzo trudnych wyzwań” – zwrócił uwagę arcybiskup zwracając uwagę na wojnę w Ukrainie i niedawną falę przemocy izraelsko-palestyńskiej. „Ale przesłanie Bożego Narodzenia jest przesłaniem pokoju” – zaznaczył i dodał: „Jest możliwe, aby zmienić bieg rzeczywistości. Bądźmy bardziej stanowczy w tym, co musimy zrobić i co musimy powiedzieć, aby zachować znaczenie jedności i pojednania między wszystkimi”.

Podobnie jak w latach minionych abp Pizzaballa uczestniczyć będzie w sprawowanej o północy Pasterce. Podczas Eucharystii w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej tradycyjnie złoży figurkę Dzieciątka Jezus w miejscu, w którym czczone jest narodzenie Jezusa.

fot. EPA/ATEF SAFADI

Jak zauważa AP turystyka jest ekonomiczną siłą napędową Betlejem położonym na okupowanym Zachodnim Brzegu, a przez ostatnie dwa lata pandemia trzymała międzynarodowych gości z daleka od tego miasta. W tym roku goście wrócili, hotele są pełne, a właściciele sklepów odnotowali ożywiony ruch w okresie przedświątecznym. „W tym roku obchodzimy Boże Narodzenie w zupełnie inny sposób niż w zeszłym roku. Świętujemy Boże Narodzenie z pielgrzymami przybyłymi z całego świata ” – powiedziała palestyńska minister turystyki Rula Maayah.

Chłodna i pochmurna pogoda, wraz z przelotnymi opadami deszczu, nie wpłynęła na pogorszenie nastroju. Daisy Lucas, 38-letnia Filipinka, która pracuje w Izraelu, powiedziała AP, że to było spełnienie marzeń, aby uczcić święta w tak ważnym miejscu. „Jako chrześcijanka chodzę po miejscach z Biblii, i jest to tak ekscytujące. A to jest miejsce narodzin Jezusa Chrystusa” – powiedziała.

fot. EPA/ATEF SAFADI

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na polecenie rzymskiego cesarza Konstantyna kościół został zbudowany w IV wieku nad grotą, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus. Znaczną część świątyni zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów.

Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana ok. 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.

fot. EPA/ATEF SAFADI

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest umieszczona pod prezbiterium Grota Narodzenia. Srebrną, 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty, w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat, umieścili katolicy w 1717 r. Na gwieździe widnieje łaciński napis „Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est” (Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości. Wisi tam 15 srebrnych lamp oliwnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze