Zdjęcie poglądowe fot. EPA/YAUHEN YERCHAK

Białoruś: w Mińsku poświęcono katolicki kościół św. Franciszka

W Mińsku – stolicy Białorusi – odbyła się 20 maja uroczystość poświęcenia nowego kościoła parafialnego św. Franciszka z Asyżu. W uroczystości, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Białorusi, arcybiskup Ante Jozić, uczestniczyli liczni biskupi. Obecni byli przedstawiciele dyplomatyczni wielu krajów.

Proboszcz parafii o. Jan Sadoŭski OFMCap, powiedział agencji informacyjnej Fides, że ten nowy kościół jest ważny, ponieważ jest znakiem, że wspólnota katolików żyje, chce się rozwijać i ma przyszłość. Dlatego kościół „będzie domem naszej wspólnoty, w którym Bóg czeka na każdego z nas”. Podczas Mszy św. sprawowanej w dniu liturgicznego wspomnienia św. Bernardyna ze Sieny, który również należał do wielkiej rodziny franciszkańskiej, poświęcono ołtarz i budynek kościoła oraz po raz pierwszy odśpiewano hymn skomponowany przez dwóch miejscowych muzyków.

>>> Białoruś: w kościele w diecezji witebskiej zachowały się dwa szkice obrazu Jezusa Miłosiernego

Fot. Cathopic/malenymedina

Historia parafii, która dziś liczy ponad 500 wiernych, rozpoczęła się wraz z jej założeniem w 1992 r. Od 1996 r. została powierzona nowo osiadłej wspólnocie kapucynów. Dzięki cierpliwym i nieustannym wysiłkom braci, prace budowlane nad kościołem i budynkami gospodarczymi rozpoczęły się w 2014 r. i są obecnie w dużej mierze zakończone. Kompleks parafialny, położony w nowej dzielnicy mieszkaniowej w północno-wschodniej części stolicy, obejmuje różne przestrzenie, które służą wspólnocie braci i katolikom parafii: kościół o powierzchni około 220 metrów kwadratowych, przylegająca do niego kaplica o powierzchni około 70 metrów kwadratowych oraz klasztor kapucynów, który na 580 metrach kwadratowych mieści zakrystię, bibliotekę, biuro parafialne, trzy sale katechetyczne, kuchnię i refektarz wspólnoty; na parterze znajduje się dziesięć pokoi dla braci i ewentualnych gości, biuro ojca gwardiana i świetlica.

>>> Raport ONZ: władze Białorusi systematycznie naruszają prawa człowieka

Obecnie białoruska Kustodia Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów liczy około 30 braci, w tym pięciu młodych braci w trakcie formacji. Bracia posługują nie tylko w 13 parafiach w trzech diecezjach Białorusi, ale także w białoruskiej parafii w archidiecezji wileńskiej na Litwie oraz w misji Zakonu w Gruzji. W Mińsku bracia pracują obecnie w Kurii Kustodii, w strukturach Caritas Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej, w parafii św. Franciszka, w duszpasterstwie studentów, w formacji katechetów archidiecezjalnych oraz w duszpasterstwie rodzin. Stolica, która znajduje się w centrum kraju i z której odchodzą wszystkie ważne białoruskie szlaki transportowe, jest także siedzibą centrum koordynacji działań duszpasterskich i formacji ciągłej braci.

Mińsk liczy około dwóch milionów mieszkańców, z czego katolicy stanowią około 15 proc. populacji. Jednak stołeczne wspólnoty katolickie mają do dyspozycji tylko kilka kościołów tylko kilka kościołów, przede wszystkim w najbardziej oddalonych dzielnicach miasta, które mają również największą gęstość zaludnienia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze