Białystok: premiera spektaklu „Popiełuszko”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Premiera spektaklu o życiu i śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Przedstawienie powstało z inicjatywy podlaskiej Solidarności.  „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary jest częścią obchodów podlaskiej Solidarności 70. rocznicy urodzin i 33. rocznicy śmierci ks. Jerzego, który jest patronem Solidarności.

Jak mówił przed premierą przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski, który zwrócił się do białostockiego teatru z propozycją realizacji tego przedstawienia, po śmierci ks. Jerzego rozpoczął się jego kult i wszyscy szanują jego heroizm.

Zdjęcie: próby do spektaklu „Popiełuszko”

„Dzisiaj odwaga jest bardzo płytka, wielu myśli, że świat wyglądał kiedyś tak, jak dziś wygląda, a wystarczy cofnąć się o 33 lata i widać, jaki heroizm występował w społeczeństwie, w poszczególnych grupach zawodowych czy wśród poszczególnych osób. Na pewno u ks. Jerzego Popiełuszko to działanie wystąpiło” – powiedział.

Mozolewski opowiadał przed premierą o początkach ks. Jerzego jako kapelana Solidarności, jak w 1980 roku, kiedy wybuchł strajk solidarnościowy w Hucie Warszawa, poszukiwano kapłana, który odprawiłby mszę św. w zakładzie pracy. „W ten sposób pojawił się tam ks. Jerzy Popiełuszko” – dodał. Odczytał też wspomnienia ks. Jerzego z tego dnia, kiedy przy zakładowej bramie powitał go oklaskami tłum związkowców.

„Spektakl będzie niezwykłą opowieścią o życiu ks. Jerzego i o polskiej historii XX wieku” – zapowiedział przed premierą dyrektor teatru Piotr Półtorak.

Na premierę przybyli m.in. rodzina ks. Jerzego, związkowcy, przedstawiciele Kościoła katolickiego i prawosławnego, władze samorządowe oraz parlamentarzyści.

Spektakl to teatr misteryjny, pokazuje ważne momenty z życia księdza, jego „węzły”: rodzinne, edukacji, spotkań z mentorami duchowymi. Ale to też opowieść o „ofierze i śmierci” ks. Jerzego. Jak mówili twórcy przedstawienia na konferencji prasowej zapowiadającej premierę, to spektakl „o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność”. Reżyser Jan Nowara podkreślił, że chodziło o pokazanie jakim człowiekiem był Popiełuszko. Dodał, że nie chciał się mierzyć ze świętością ks. Jerzego, ale z jego człowieczeństwem.

Pochodzący z regionu ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Białystok: premiera spektaklu „Popiełuszko”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze