fot. Justyna Nowicka

Biskup Stułkowski modlił się z pacjentami i pracownikami szpitala psychiatrycznego

Najlepszym lekarstwem jest Jezus – powiedział bp Szymon Stułkowski do pacjentów i pracowników Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie (diecezja płocka).

Bp Stułkowski przywołał pierwsze czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa (30,15-20) o tym, że Bóg kładzie przed człowiekiem życie i śmierć, szczęście i nieszczęście. Człowiek sam ma dokonać wyboru. Nie jest to jednak pułapka czy groźba.

– Bóg nie straszy, lecz pokazuje drogę do szczęścia. Pozostawia człowiekowi wybór – jesteś wolny, wybieraj, ale ja ci pokażę którędy iść, aby mieć życie i szczęście. Bóg nakazuje też, żeby kochać, żeby być człowiekiem dobrym, życzliwym. Czy można zmusić człowieka, by był dobrym? Czy można przykazać komuś, że ma kochać? A przecież jest przykazanie, by miłować bliźniego i Boga – zwrócił uwagę biskup płocki.

>>> Blisko tych, którym zawaliło się życie [FELIETON]

Kaznodzieja powiedział, że pacjenci codziennie dostają lekarstwa, które pomagają im lepiej funkcjonować. Tymczasem Bóg, który chce, aby ludzie kochali, dlatego daje im lekarstwo, którym jest Jezus. Przyjmuje się je w kaplicy szpitalnej, Jezus przychodzi do chorego w swoim Słowie i w sakramentach.

– Bądźmy blisko Pana Jezusa. On jest w naszym cierpieniu, sam przeszedł przez cierpienie, o czym przypomina krzyż. Ile razy żegnamy się, tyle razy sobie uświadamiamy sobie, że Jezus przeszedł przez krzyż i stał się dla nas lekarstwem, żebyśmy kochali i żebyśmy wybierali drogę do życia. Modlę się, żeby nigdy nie było nam dość tego lekarstwa – zaznaczył bp Stułkowski.

W czasie pobytu w gostynińskim szpitalu spotkał się z chorymi na oddziale, z pacjentami przechodzącymi rehabilitację oraz z pracownikami. Odwiedził szpital w Gostyninie Zalesiu na zaproszenie dyrektor Katarzyny Osowicz-Szewczyk.

***

Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie wykonuje rocznie 3 tysiące hospitalizacji. Dysponuje 361 miejscami dla pacjentów. Są oni leczeni w: 3 oddziałach ogólnopsychiatrycznych, Oddziale Psychogeriatrii, Oddziale Rehabilitacji Psychiatrycznej, Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej, 2 oddziałach leczenia uzależnień oraz Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. W swojej strukturze posiada również Poradnię Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży oraz Poradnię Zdrowia Psychicznego dla dzieci.

W 2023 roku przypada 90. rocznica powstania szpitala. 12 lipca 1933 roku Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gostyninie poświęcił proboszcz gostyniński ks. kan. Apolinary Kaczyński, a w listopadzie przyjęto pierwszych pacjentów. W czasie II wojny światowej szpital był miejscem eksterminacji osób chorych psychicznie przez Niemców.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze