epa05578508 The father and brother of Israeli policeman 1st Sgt. Yosef Kirme mourning at the funeral on Mt. Herzl Military Cemetery in Jerusalem for burial 09 October 2016. Kirma was killed earlier today in a shoot out with a Palestinian from the Jerusalem area who opened fire at passenger cars in East Jerusalem, killing two people before he was killed. The Palestinian attacker, according to police, was due to start serving a jail term today for assaulting an Israeli police officer. EPA/JIM HOLLANDER Dostawca: PAP/EPA.

Biskup Tomasik wspiera akcję Rodzina Rodzinie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskup Henryk Tomasik zachęca do włączenia się w akcję Rodzina Rodzinie, której celem jest wsparcie konkretnej rodziny syryjskiej i libańskiej, poszkodowanej w wyniku konfliktu zbrojnego. W ramach tej akcji osoby indywidualne, parafie, diecezje i wspólnoty zakonne, mogą wpłacać fundusze dla najbardziej potrzebujących na Bliskim Wschodzie.

Ordynariusz radomski przypomniał, że Polacy są bardzo wrażliwi i chętnie pomagają tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. – Nasza solidarność wobec poszkodowanych wyniku różnych kataklizmów świadczy, że jest w nas dużo dobra. Zawsze pojawia się pytanie, jak pomóc potrzebującym. Caritas podjęła bardzo konkretne działania, których celem jest pomoc rodzinom, które przeżywają trudną sytuację w Syrii czy Libanie. Ta inicjatywa dotyczy osób, które są w bardzo trudnym położeniu, grozi im śmierć z powodu działań wojennych czy głodu, ale ona wyrasta z rozeznania sytuacji na terenie Syrii i Libanu – mówił bp Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Ordynariusz radomski odniósł się do imigrantów, którzy przybywają do Europy. – Najczęściej są to młodzi ludzie. A kto pomyśli o starszych, którym trzeba pomóc? Właśnie tam skierowana jest pomoc Caritas. To ciekawa inicjatywa, aby konkretna rodzina w Polsce podjęła troskę o rodzinę w Syrii czy Libanie – powiedział bp Tomasik.

Program pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego przygotowany przez Caritas Polska daje szansę na realną odpowiedź na apel papieża Franciszka o przejęcie rodzin syryjskich przez parafie. Do akcji mogą włączyć zarówno parafie jak i osoby indywidualne, środowiska czy instytucje, które zadeklarują poprzez stronę www.rodzinarodzinie.caritas.pl. sześciomiesięczną pomoc dla konkretnej rodziny. W serwisie internetowym przedstawione są krótkie opisy rodzin z informacją o budżecie rodzinnym. Darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych. W ten sposób jedną rodzinę syryjską może wspierać zarówno kilku darczyńców indywidualnych jak i jedna parafia, wspólnota czy firma.

Pomocą objęte będą trzy kategorie rodzin potrzebujących wsparcia: osoby mieszkające w Aleppo w Syrii, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz będący w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym Libańczycy. Partnerami w programie Rodzina Rodzinie są: Caritas Liban oraz misja sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi działająca w Aleppo.

Zobacz także
Wasze komentarze