Biskupi na rekolekcjach: o jubileuszu, młodzieży i adhortacji

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zasługi polskiego Kościoła dla utrzymania języka polskiego i poczucia tożsamości narodowej oraz postaci swoich męczenników przypomni Kościół podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polski Episkopat zapowiada aktywny udział polskiego Kościoła w przyszłorocznych obchodach.

„Bardzo chętnie włączymy się w te obchody, jesteśmy nawet do tego zobowiązani, ponieważ mówimy o Kościele, który jest blisko ojczyzny, który uczy patriotyzmu. Chcielibyśmy przypominać rolę Kościoła w odzyskaniu niepodległości. Będziemy zwracali uwagę na to, co ludzie Kościoła dokonali w materii utrzymania języka polskiego, utrzymania poczucia tożsamości narodowej. Kościół poniósł ofiary, w sensie męczenników, którzy zostali zesłani na katorgę. Komisja Duszpasterstwa przygotuje kalendarium przedsięwzięć związanych z rocznicą odzyskania niepodległości” – powiedział przewodniczący KEP metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, po posiedzeniu Rady Stałej KEP.

Zdjęcie: logo obchodów 100-lecia niepodległości, logo zawiera słowo „niepodległa” napisane przez marszałka Józefa Piłsudskiego

Posiedzenie poprzedziło czterodniowe rekolekcje biskupów, które do czwartku potrwają na Jasnej Górze.

Wśród tematów posiedzenia Rady także duszpasterstwo młodzieży, małżeństw i rodzin
– Postanowiliśmy, że na najbliższym Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w marcu 2018 r., zostaną przygotowane trzy przedłożenia dotyczące: stanu młodych ludzi w Polsce, stanu duszpasterstwa młodzieży i stanu duszpasterstwa powołaniowego – powiedział abp Gądecki.

O towarzyszeniu rozwiedzionym
Rada Stała KEP omawiała także kwestie związane z duszpasterstwem małżeństw i rodzin w kontekście adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”. – Oprócz znanych aspektów duszpasterstwa omawialiśmy także kwestie związane z towarzyszeniem małżeństwom rozwiedzionym. Ta sprawa wymaga jeszcze dalszego doprecyzowania, ponieważ nie chcielibyśmy nikogo wprowadzać w błąd, a jednocześnie przedstawiać tej kwestii w sposób ogólnikowy – podkreślił abp Gądecki.

 

„Według miary daru Chrystusowego”
Takie jest hasło corocznych rekolekcji biskupów. W programie jest osiem nauk rekolekcyjnych, wspólne modlitwy brewiarzowe i adoracja Najświętszego Sakramentu. Środa to dzień sakramentu pokuty. Rekolekcje zakończą się w czwartek mszą w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, sprawowaną w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów.

Zdjęcie: biskupi zebrani na Radzie Stałej KEP, fot: KEP

Księża też potrzebują rekolekcji
– Rekolekcje dla każdego są bardzo ważne. Ważne były dla Jana Pawła II – przypomniał metropolita senior krakowski kard. Stanisław Dziwisz. – Ja, jako wierny sługa Jana Pawła II, staram się naśladować go również w tym, aby odbywać rekolekcje, czy to razem z Episkopatem, czy indywidualnie. Każdy człowiek ma swoje słabości, a te dni pomagają, aby w świetle Jezusa Chrystusa popatrzeć na swoje życie, bo kapłan, biskup prowadzi ludzi do zbawienia, ale nie może zapomnieć o tym, że i on ma potrzebę tej drogi opartej na modlitwie, refleksji, na łasce – dodał. – Powiedziałbym, że im odpowiedzialność biskupa jest większa, tym większe powinno być jego zaangażowanie w rekolekcje, czyli to powracanie do źródła, do początków swojego powołania kapłańskiego i biskupiego – ocenił abp Stanisław Gądecki.

Biskupi na rekolekcjach: o jubileuszu, młodzieży i adhortacji
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze