Maroko: Święta Bożego Narodzenia 2017
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Nasza mała wspólnota franciszkańska razem z Przełożonym Generalnym z Rzymu w 2017 r.
Wiele wydarzeń ostatnich tygodni dzielę z Wami. Odnowiony kościół w Tetuanie, który po rocznym remoncie został na nowo otwarty, uroczysta Eucharystia razem z Nuncjuszem Apostolskim w Maroku. Początki kościoła Matki Bożej Zwycięskiej sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Dach, ściany czterech naw, spływ wody z rynien, boczne kaplice, instalacja elektryczna, mury otaczające kościół, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, wielopoziomowe dachy wymagały szybkiej interwencji. W ciągu dwunastu miesięcy szukaliśmy Dobrodziejów, aby rozpocząć prace restauracyjne. Ekipa marokańska przez pierwsze tygodnie pracowała bez wynagrodzenia. Kwiecień, maj, czerwiec i lipie były już lepsze i pozwoliły nam wykonać prace na dachu (800 m2). Równolegle prowadzono prace wewnątrz kościoła z grupą tynkarzy i malarzy.
Konstruktor Khalid uwieńczył dzieło pod koniec października. Konsulat Generalny z Hiszpanii pomógł nam w przygotowaniu inauguracji kościoła w dniu święta patronalnego Matki Bożej Zwycięskiej.
Niedziela 26 listopada 2017 r. zgromadziła nie tylko małą grupę katolików z Tetuanu, ale głównie migrantów z Afryki Subsaharianskiej i przybyłych z Hiszpanii dobrodziejów. Konsulat Generalny z Hiszpanii wystosował zaproszenie po arabsku do muzułmańskich władz miasta Tetuan i do przyjaciół naszego Centrum Dialogu Islamsko-Chrześcijańskiego.
Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego i arcybiskupa Santiago Agrelo z Tangeru zgromadziła około 300 osób. W kościele zabrakło miejsc siedzących. Przybyli muzułmanie z wielkim szacunkiem uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej po hiszpańsku.
Po Mszy św. wszyscy udali się do Centrum Dialogu Międzyreligijnego na poczęstunek przygotowany przez naszych parafian. Jedzenie zostało cudownie rozmnożone, bo starczyło dla wszystkich.
Radości nie było końca. Kościół został uratowany. Muzułmanie dali dowody tolerancji i szacunku dla naszej obecności wśród nich. Władze miasta postanowiły opiekować się ogrodem przed kościołem. Specjalnie zainstalowano wodę, aby podlewać kwiaty i trawnik. W Centrum Dialogu z Islamem odbywają się zajęcia formacyjne, na które zapisanych jest 400 osób.
Często myślę, jak Pan Bóg daje nam dowody swojej miłości. Z jednej strony niełatwe sytuacje codzienne do rozwiązywania, z drugiej strony Jego miłująca obecność wśród nas, Jego hojność, Jego nieskończona miłość.
Moje kontakty z muzułmanami są bardzo dobre. Z wieloma rodzinami współpracuję i często rozmawiamy w imię Boga, który nas kocha, który stworzył świat tak dla chrześcijan, jak i dla muzułmanów, dla wszystkich innych nacji i religii.
Świat ciągle potrzebuje budowniczych miłości i miłosierdzia. Zostać budowniczym miłości i miłosierdzia to inwestować w niebo, w szczęście dla wszystkich… Miłosierdzie oznacza, że drzwi serca Bożego i Kościoła są zawsze otwarte.
Kochać całym sercem. To oznacza czynić to bez żadnej rezerwy i bez zastrzeżeń, bez fałszywych interesów i myślenia o osobistym sukcesie.
Miłość polega na wychodzeniu naprzeciw drugiej osobie, rozumieniu jej, akceptacji i przebaczaniu. Jest to stałe wyzwanie.
Dobrze jest nauczyć się dziękować za to, co mamy, rezygnując wielkodusznie i dobrowolnie z tego, co powierzchowne, po to, by być blisko ludzi.
Na czas Radosnego Bożego Narodzenia z serca dzielę to, co najpiękniejsze: miłość i dobroć. I jak błogosławiony Alojzy Orione powtarzam: „Czyń zawsze dobrze, czyń wszystkim dobrze, źle nigdy i nikomu”.
Błogosławionego 2018 roku!
Pozdrowienia z gorącego Maroka!
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |