Bp Antoni Długosz kończy 80 lat – gorliwy duszpasterz, charyzmatyczny katecheta
List został również opublikowany na oficjalnej stronie archidiecezji częstochowskiej. Abp Depo podkreślił, że bp Antoni Długosz już jako młody kapłan „dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, a zwłaszcza jako charyzmatyczny katecheta”. „Łącząc swoje zamiłowanie do Słowa Bożego oraz do jego nauczania, uzyskał stopnie i tytuły naukowe, przez lata pracując także dydaktycznie jako profesor kilku uczelni” – napisał abp Depo. Metropolita częstochowski zaznaczył, że w centrum swojego nauczania bp Długosz „stawia doświadczenie miłości Boga, które staje się dla człowieka źródłem radości” i dodaje: „Szczególną troską Jubilata były zawsze dzieci, do których głosi Słowo Boże szukając wciąż nowych metod i środków przekazu. Także i za pomocą mediów katechizuje najmłodszych w kraju i poza granicami”.
Arcybiskup przypomniał, że bp Długosz swoją wiedzę przekazywał rzeszom katechetów, zarówno duchownym, osobom konsekrowanym i świeckim. „Do dziś wielu korzysta z książek i różnorodnych pomocy naukowych autorstwa Księdza Biskupa, którymi pragnie „służyć”, by wszyscy poznali Dobrego Boga. Ważnymi, choć mniej widocznymi przestrzeniami owej służby stały się dla Księdza Biskupa osoby potrzebujące i osoby specjalnej troski” – podkreślił arcybiskup. „Od początku swojej pracy duszpasterskiej szczególną opieką otaczał posługą głuchoniemych, niepełnosprawnych i uzależnionych. Nadal, mimo wieku i biskupich obowiązków posługuje jako duszpasterz w domu pomocy społecznej prowadzonym przez siostry Albertynki w Częstochowie. Dziełem życia Księdza Biskupa jest mstowska „Betania”- Ośrodek Rehabilitacyjno – Readaptacyjny dla Osób Uzależnionych, w którym pomoc mogą odnaleźć osoby zmagające się z uzależnieniami. Ten szczególny i trudny rys działalności naszego Jubilata został podkreślany także przez Konferencję Episkopatu Polski, w której strukturach już od lat pełni funkcję Delegata ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie” – wyjaśnił metropolita częstochowski.
Każdy, kto poznał Księdza Biskupa, wie że na miarę sił, a czasem wydaje się, że i ponad ludzkie możliwości, służyć pragnie tym, którzy są w jakiejkolwiek potrzebie. (abp Wacław Depo)
Na zakończenie listu abp Depo dziękuje Jubilatowi w imieniu Kościoła częstochowskiego, w którego historię biskup wpisał się przez 80 lat swego życia, już niemal 56 lat swej posługi kapłańskiej, z czego 27 lat jako biskup. Bp Antoni Długosz urodził się 18 kwietnia 1941 r. w Częstochowie. Został wyświęcony na kapłana 20 czerwca 1965 r. 18 grudnia 1993 r. papież mianował go biskupem pomocniczym w archidiecezji częstochowskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1994 r. w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Jako motto swojej posługi wybrał hasło: „Servire” (Służyć). W swym biskupim herbie umieścił symbol: krzyż na otwartej dłoni.
>>> Jasna Góra: msza w intencji motocyklistów zamiast kolejnego zjazdu
Bp Długosz znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego dla dzieci „Ziarno”, a obecnie z programu w Telewizji Trwam. Wykładowca katechetyki w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, duszpasterz narkomanów i niepełnosprawnych. W 2007 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jest autorem wielu książek dla dzieci, publikacji z dziedziny Biblii, katechetyki i homiletyki m.in. „Pismo Święte naszym Przyjacielem” (1993), „Jak przygotowywać i oceniać katechezę” (1997), „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” (2003), „Opowiem ci o Jezusie” (2007), „Dekalog, czyli dziesięć propozycji Pana Boga” (2009), „Błogosławieni, czyli szczęśliwi” (2009). W 2006 r. ukazał się wywiad-rzeka z bp. Długoszem pt. „Służyć z radością”. Rozmowę przeprowadził ks. dr Stanisław Jasionek oraz w 2011 r. wywiad – rzeka „Od chrztu do zmartwychwstania. O życiu chrześcijanina”.
Ojciec Święty Franciszek 7 maja 2016 r. przyjął rezygnację bp. Długosza z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |