fot. Justyna Nowicka

Bp Balcerek: nie jesteśmy przybłędami i sierotami, jesteśmy dziećmi Boga

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Słowa, którymi kard. Stefan Wyszyński rozpoczynał homilie – „Dzieci Boże!” – są ciągle aktualne, nie jesteśmy bowiem przybłędami i sierotami, jesteśmy dziećmi Boga – mówił w nawiązaniu do bliskiej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia bp Grzegorz Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy uczestniczył w uroczystościach 50. rocznicy reaktywowania parafii w Choryni w Wielkopolsce. W homilii nawiązał do dzieł charytatywnych z połowy XIX w. zainicjowanych tam przez bł. Edmunda Bojanowskiego, który „będąc człowiekiem świeckim całkowicie poświęcił się służbie Bogu i ludziom”. – Widział on nagłą potrzebę opieki nad dziećmi, szczególnie sierotami po epidemii cholery, zaniedbanymi i nie mającymi możliwości prawidłowego rozwoju. Zauważał on ponadto upadek moralny ludu wiejskiego, konieczność nauki i patriotycznego wychowania w nurcie katolickim – zauważył bp Balcerek.

>>>Znamy już oficjalną datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego!

Nawiązując do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zachęcał, by odkrywanie dziecięctwa Bożego złączyć z przekonaniem o posłaniu misyjnym. Przypomniał też, że wierni przeżywając nawiedzenie Wizerunku Jasnogórskiego realizują przesłanie Prymasa Tysiąclecia.

Parafia w Choryni

Początki parafii w Choryni sięgają XIV wieku, kiedy ufundowano pierwszy kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych. W okresie reformacji przez pół wieku nie sprawowano tam liturgii katolickiej, lecz protestancką. Kościół przywrócono wspólnocie katolików w 1605 r.

Obecny kościół pw. św. Katarzyny Sieneńskiej został wybudowany przez właściciela ziemskiego Józefa Taczanowskiego w 1851 r., w miejscu wcześniejszego, drewnianego. Przez wiele lat parafia w Choryni była zarządzana przez proboszcza z Wyskoci, dopiero w 1969 r. została reaktywowana.

Zobacz także
Wasze komentarze