fot. Flickr

Bp Bronakowski: troska o trzeźwość, to polska racja stanu

Sierpień w Kościele katolickim w naszej Ojczyźnie jest miesiącem abstynencji. Troska o trzeźwość narodu, to polska racja stanu – powiedział przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.

W tym roku sierpień, jako miesiąc abstynencji obchodzony będzie pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy wolną i trzeźwą Polskę”.

Milion, miliony

W kraju uzależnionych od alkoholu jest nawet około miliona osób. Jednak problemy alkoholowe nie dotyczą tylko cierpiących na chorobę alkoholową, ale także osoby, które piją ryzykownie i szkodliwie, których liczba sięga nawet 3 milionów” – powiedział bp Bronakowski. „Nie są one jeszcze uzależnione, ale swoim zachowaniem zmierzają do tego. Powodują oni najwięcej szkód w wymiarze społecznym” – ocenił przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Zwrócił uwagę, że „krąg cierpiących z powodu pijaństwa i alkoholizmu jest znacznie szerszy. „To miliony współuzależnionych, przede wszystkim wśród bliskich takiej osoby. To są także ofiary różnych wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych” – powiedział bp Bronakowski.

Fot. pixabay.com

Wskaźniki a problem

Przyznał, że przytaczając różne statystyki „często nie widać ogromu tragedii, jaka dzieje się z powodu nietrzeźwości Polaków”. „Niektóre wskaźniki rosną, inne maleją na przestrzeni ostatnich lat w zależności od badania. Ale problem pozostaje. Ogromny problem przekładający się na nasze codzienne życie” – stwierdził biskup.

Przytaczając słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza powiedział, że „Polska będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale”. Zaś bł. kard Stefan Wyszyński mówił, że „troska o trzeźwość, to polska racja stanu”.

Podkreślił, że „polskiej racji stanu nie da się pogodzić z panującym pijaństwem, z proalkoholową mentalnością, która zagościła w sercach i umysłach tak wielu Polaków, z przekonaniem, że alkohol jest niegroźną substancją, która powinna być dostępna zawsze, wszędzie i o każdej porze”.

W ocenie bp Bronakowskiego, „polskiej racji stanu nie da się także pogodzić z wszechobecną reklamą, z tak wielką dostępnością fizyczną i ekonomiczną alkoholu”. Dodał, że „alkohol jest bardzo groźną substancją psychoaktywną”.

fot. Pixabay

Idea abstynencji

Przypomniał, że idea sierpniowej abstynencji sięga roku 1984, kiedy Episkopat Polski w czasie konferencji plenarnej podjął decyzję, aby w sierpniu każdego roku w sposób szczególny zwrócić się z apelem do Polaków o praktykowanie cnoty trzeźwości poprzez złożenie daru dobrowolnej abstynencji.

Powiedział, że była to kontynuacja inicjatyw podejmowanych przez Kościół w Polsce od wielu lat, zwłaszcza od Ślubów Jasnogórskich. „Wielkie uroczystości maryjne zwracają uwagę na motywy religijne i moralne Apostolstwa Trzeźwości i walki z alkoholizmem. Natomiast rocznice narodowe wskazują aspekt patriotyczny i kulturowo-społeczny omawianej sprawy” – wskazał bp Bronakowski. Zaznaczył, że „podstawowym celem abstynencji jest trzeźwość narodu, rozumiana szeroko, jako wolność od wszelkich nałogów”. „W zamyśle inicjatorów +abstynenckiego sierpnia+, ma to być dobrowolny dar z motywów nadprzyrodzonych i patriotycznych” – wyjaśnił hierarcha.

Jako jedną z dróg do tego wskazał Krucjatę Wyzwolenia Człowieka – ruch założony przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, którego członkowie decydują się na dobrowolną abstynencji od alkoholu z motywów nadprzyrodzonych. „Dają oni piękne świadectwo radosnego życia bez alkoholu” – ocenił biskup.

>>> Rozpoczyna się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu

Środki ochrony

Powiedział, że Kościół zachęca, aby tworzyć w rodzinach, wspólnotach parafialnych i innych miejscach życia warunki chroniące przed uzależnieniami. „W wielu polskich parafiach spotykają się grupy AA. W pomoc angażują się członkowie bractw i różnych stowarzyszeń abstynenckich i trzeźwościowych. Wielu kapłanów, odpowiednio przygotowanych, braci i sióstr zakonnych służy pomocą uzależnionym. Istnieją także różne ośrodki profilaktyczne i terapeutyczne prowadzone przez jednostki kościelne” – wymieniał bp Bronakowski.

Zaznaczył, że „największą ochroną przed uzależnieniami jest doświadczenie prawdziwej miłości ze strony bliskich i otwarcie się na Bożą miłość”. „Jeśli człowiek wie, że jego życie ma sens, jeśli czuje się kochany i darzy miłością innych, jeśli wierzy, że jest dzieckiem najlepszego Ojca, to łatwiej mu dobrze korzystać z daru wolności rozumianej, jako wybór dobra. Nie szuka wtedy ulgi w cierpieniu ani zapomnienia w środku psychoaktywnym czy w destrukcyjnych zachowaniach, ale ma odwagę rozwiązywać swoje problemy zachowując trzeźwość” – powiedział przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze