Misja w Kenii, fot. Amabilis Gliniecka

Bp Gurda: zakonnice i zakonnicy ambasadorami Polski na świecie

Zakonnice i zakonnicy z Polski są obecni w wielu krajach na świecie; czyniąc dobro, dają świadectwo o Polakach i Polsce – napisał bp Kazimierz Gurda w liście pasterskim z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele katolickim obchodzony jest 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Został ustanowiony w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II. W tym roku odbywa się pod hasłem: „Wczoraj, dziś i jutro życia konsekrowanego w ewangelizacji”. 

„Osoby konsekrowane z zagranicy żyją i pracują w Polsce, a z drugiej strony zakonnice i zakonnicy z Polski są obecni w wielu krajach na świecie. Pełnią tam niekiedy rolę swoistych ambasadorów naszego kraju. Czyniąc dobro, dają świadectwo o Polakach i Polsce, a zarazem są oparciem dla miejscowej Polonii” – napisał przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Kazimierz Gurda. 

Jak dodał, wśród zakonników nie brakuje świętych i błogosławionych, również w obecnych czasach. W tym kontekście wspomniał zamordowanych w Peru franciszkanów, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka oraz niosącego pomoc trędowatym w Indiach werbistę Mariana Żelazka i błogosławionego Jana Beyzyma, któy pracował z chorymi na Madagaskarze. 

W Polsce działa obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. osób.

Najnowsze dane dotyczące życia konsekrowanego zaprezentowano w ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej przed Dniem Życia Konsekrowanego. Jak podano, w Polsce działa ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych żeńskich, w których żyje około 19 tys. sióstr w 2230 domach zakonnych obecnych we wszystkich diecezjach. Ponad 2 tys. sióstr pracuje poza granicami Polski.

Zakony męskie w Polsce to wspólnota składająca się z 12 tys. 152 zakonników, w tym 9 tys. 363 kapłanów, 1 tys. 360 braci, 953 kleryków, 253 nowicjuszy, 223 postulantów. Na terenie Polski pracuje 8 tys. 852 zakonników natomiast za granicą 3,3 tys. Oprócz tego w Polsce działają instytuty świeckie życia konsekrowanego; są również prowadzone indywidualne formy życia konsekrowanego.

foto. Amabilis Gliniecka

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze