Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Tomasz Gzell

Bp Kaleta o bł. Hannie Chrzanowskiej: jej świadectwo życia pozostaje wzorem dla naszych czasów

Świadectwo życia Hanny Chrzanowskiej pozostaje wzorem dla naszych czasów, jest wzorcem zatroskania o godność i świętość każdego ludzkiego życia, a także jest ono dla nas zobowiązaniem do budowania świata opartego na zasadach poszanowania godności człowieka i sprawiedliwości społecznej – mówił dzisiaj w Starochęcinach bp Andrzej Kaleta.

Bp Kaleta dokonał wprowadzenia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej do kościoła św. Stanisława w Starochęcinach, pozyskanych z inicjatywy wiernych parafii. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Sumy biskup przypomniał heroiczność postaci błogosławionej oraz znaczenie relikwii dla współczesnego świata.

– Bł. Hanna Chrzanowska, szła przez życie wpatrując się w Chrystusa, Tego który choć Zmartwychwstał, to zechciał pozostać wśród nas w kawałku Białego Chleba. Hanna wpatrując się w ten Biały Eucharystyczny Chleb napełniała się mądrością i siłą do niesienia pomocy bliźnim – tłumaczył bp Kaleta. – We Mszy świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu dostrzegała wewnętrzny imperatyw uzasadniający i przynaglający ją do trwania w postawie samarytańskiej posługi wobec bliźnich – dodał.

>>> Bł. Hanna Chrzanowska – sumienie polskiego pielęgniarstwa

Przypomniał m.in. słowa kard. Angelo Amato, wygłoszone w czasie uroczystości beatyfikacyjnej, który nazwał ją „latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu” oraz mówił, że „… . Jej życie i jej postępowanie stanowi kompendium cnót chrześcijańskich, zainspirowanych słowami Jezusa, który mówi: „To, co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.

Biskup stawiał także pytania o potrzebę i zasadność relikwii w dzisiejszych świecie. Powołując się na słowa św. Jana Pawła II stwierdził, że „relikwie świętych są przede wszystkim znakiem ich nadprzyrodzonej obecności pośród nas”.

– Oddając cześć relikwiom ostatecznie czcimy owych świętych, a przez to wielbimy samego Pana Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i uświęcenia każdego człowieka – wyjaśniał biskup. – Ponadto relikwie są znakiem, który uświadamia nam, jak wiele Bóg może uczynić w życiu człowieka, żyjącego wiarą, nadzieją i miłością, czyli żyjącego po prostu Bogiem. Wreszcie – relikwie uświadamiają nam, że mamy u Boga szczególnych orędowników – dodał bp Kaleta. Przypominał także, co o relikwiach mówi Katechizm Kościoła katolickiego.

Hanna Chrzanowska, fot. episkopat.pl

– Życzę, niech relikwie bł. Hanny gromadzą na modlitwie nie tylko przedstawicieli służby zdrowia, siostry pielęgniarki, ale niech będą źródłem, błogosławieństwa dla was wszystkich, w tym szczególnie dla członków grup charytatywnych i wolontariackich. Niech staną się źródłem nadprzyrodzonej motywacji dla tych, o których Pan Jezus mówi „Błogosławieni miłosierni”. Bo taki jest sens obecności relikwii wśród nas – podkreślał hierarcha.

Sprowadzenie relikwii nastąpiło w efekcie rozwoju kultu błogosławionej w parafii Starochęciny. 28 kwietnia br., w 5. rocznicę beatyfikacji ks. prob. Jerzy Garecki zainicjował program duszpasterski, który pozwolił wiernym bliżej poznać bł. Hannę Chrzanowską i przygotować się do dzisiejszego wprowadzenia relikwii.

– Spotykamy się 28. dnia każdego miesiąca, odmawiamy Litanię do bł. Hanny Chrzanowskiej i sukcesywnie przybliżam historię jej życia – mówi proboszcz. Być może wokół tej postaci uda się stworzyć zalążek parafialnego duszpasterstwa służby zdrowia.

Relikwie zostały sprowadzone z inicjatywy Beaty i Sławomira Kaliniaków. Małżonkowie, po wymianie stosownych pism, przywieźli cząstkę kości bł. H. Chrzanowskiej. W kościele w Starochęcinach jest obraz błogosławionej, namalowany w Częstochowie.

Bł. Hanna Chrzanowska była polską pielęgniarką, założycielką Stowarzyszenia Polskich Pielęgniarek i Położnych, znaną z hojności i empatii. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną, udzielając pomocy i opieki medycznej rannym żołnierzom i cywilom. Po wojnie poświęciła swoje życie pracy w służbie zdrowia, jako praktyk i teoretyk. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze