fot. PAP/Grzegorz Momot

Bp Krzysztof Włodarczyk: zaangażowanie świeckich w przestrzeni ich parafii jest koniecznością

„Chcemy utwierdzić księży w przekonaniu, że zaangażowanie świeckich w przestrzeni parafii, które tworzą, jest koniecznością” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej spotkał się z proboszczami, którzy zachęcili wiernych do udziału w formacji w Szkole św. Pawła dla katechistów. – Ci, którzy się już przekonali, że potrzeba świeckich przygotować do konkretnych posług, na pewno zobaczą owoce swoich decyzji. To w pewnym sensie oddawanie kluczy do kościoła. To zaufanie proboszcza, że te osoby wykonają dobrze powierzone im zadania – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując obecnym na spotkaniu w rezydencji.

>>> Misja świeckich w Kościele [ANALIZA]

Szkoła swój rok zainaugurowała pod koniec września. Jej uczestnikami są wierni z trzynastu wspólnot.

– Parafię trzeba powierzyć w ręce świeckich, to droga na ten czas. Z resztą tak zostałem uformowany w moim kapłaństwie, bo zaraz po święceniach wyjechałem do Rzymu – stwierdził o. Maciej Sierzputowski CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego, proboszcz parafii Ducha Świętego w Bydgoszczy. – Tam zaangażowanie świeckich w duszpasterstwo, prowadzenie grup, kursów, towarzyszenie młodzieży, bycie nadzwyczajnym szafarzem, również wśród kobiet, było czymś normalnym. Musiałem się tego nauczyć, ale owocność takiej współpracy w ożywianiu i prowadzeniu parafii jest nieoceniona – dodał.

Celem działalności Szkoły św. Pawła jest zaktywizowanie świeckich, którzy pragną włączyć się w organizowanie życia duszpasterskiego, według swego powołania oraz rozmaitości charyzmatów, a także dzielenie się różnymi działaniami dotyczącymi formacji do sakramentów. Szkoła nie stanowi kolejnych studiów teologicznych, ale środowisko wspólnej modlitwy, liturgii, dzielenia się doświadczeniem, by wypracować modele formacji wiernych.

– Parafie należą do świeckich, bo są przecież przez nich tworzone. Chcemy posłuchać propozycji proboszczów, na ile oni znajdą miejsce dla katechistów, tych, którzy będą formować ludzi do sakramentów w duchu braterstwa. Nie z wysokości ambony, co budując bliskie relacje – powiedział odpowiedzialny za szkołę ks. dr Łukasz Boruch.

Formacja w szkole trwa dwa lata, a zwieńczeniem będzie udzielenie posługi stałej. Katechistami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Cały projekt jest adresowany do wszystkich parafii.

– Katechiści to bardzo dobry pomysł. Niech świeccy formują świeckich, nie wyłączając ze wspólnego towarzyszenia kapłanów – dodał o. Maciej Sierzputowski CSSp.

Obrazek poglądowt/fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

– Będziemy się przyglądali, jak to zadziała w konkretnych wspólnotach. Mam nadzieję, że jak inne parafie zobaczą, pójdą w podobnym kierunku – dodał ks. dr Łukasz Boruch.

Zajęcia w Szkole św. Pawła prowadzą osoby duchowne i świeckie ze wspólnot działających aktywnie w swoich środowiskach. Ponadto mają one charakter warsztatowy. Jednym z pierwszych zaproszonych gości był ks. Radosław Rakowski, proboszcz parafii Imienia Jezus w Poznaniu. Szkoła działa w ścisłej współpracy z Wydziałem Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej oraz Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze