Bp Lechowicz: weterani misji pokojowych to ludzie solidarni i odpowiedzialni
29 maja obchodzony jest Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, święto państwowe ustanowione przez Sejm RP. Centralne obchody święta odbyły się wczoraj w Katowicach oraz Chorzowie. Zainaugurowała je Msza św. sprawowana w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w Katowicach przez biskupa polowego Wiesława Lechowicza w intencji weteranów misji.
W homilii bp Lechowicz podkreślał, że podczas niedawnych obchodów 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino, rozmawiając z burmistrzami włoskich miast, usłyszał wiele ciepłych słów na temat żołnierzy 2. Korpusu Polskiego walczącego o wolność Włoch i Europy. – Zwracali uwagę na solidarność polskiego żołnierza z miejscowymi ludźmi. To samo poczucie solidarności i odpowiedzialności kazało Wam podejmować zadania bojowe poza granicami naszej Ojczyzny. Dlatego z podobnymi wyrazami podziwu i wdzięczności zwracamy się do Was z okazji Waszego święta – powiedział.
Dodał, że kiedy myśli o podejmowanej przez żołnierzy, przychodzi mu na myśl analogia z osobą Jezusa i Jego misją. Podkreślił, że podobnie jak Jezus okazał posłuszeństwo, aby spełnić wolę Boga, tak żołnierze odpowiedzieli na wezwanie Ojczyzny, udając się w niebezpieczne rejony świata. – Jezus miał świadomość swojej misji, rzec by można misji pokojowej. Stał się człowiekiem, aby grzesznego człowieka pojednać z Bogiem i przywrócić przymierze zerwane przez nieposłuszeństwo człowieka. W tym celu użył broni najbardziej przekonującej. Wydał samego siebie na śmierć krzyżową, stał się solidarny z człowiekiem w tym, co najboleśniejsze, najciemniejsze, najgroźniejsze – powiedział. Zwracając się do weteranów misji pokojowych stwierdził, że ich misją „było i jest niesienie pokoju, chronienie ludzi przed przyczynami i skutkami grzechu, jakimi są nienawiść, egoizm, pycha, chciwość, źle rozumiana wolność”.
>>> Żona żołnierza: nigdy nie wiem, kiedy mąż wróci i kiedy znów wyjedzie [ROZMOWA]
Biskup polowy powiedział, że „chrześcijaństwo jest drogą zbliżającą nas do Boga i do tych, z którymi razem podążamy w tym samym kierunku”. – Jak na każdej drodze, tak i na tej są drogowskazy – Boże przykazania. Bądźcie im posłuszni jak Jezus był posłuszny Bogu Ojcu. Na tej drodze nie jesteście sami – służcie więc tym, z którymi idziecie na co dzień na podobieństwo służącego Jezusa. Ponadto usuwajcie z tej drogi wszystko, co może zakłócić pokój w Waszych relacjach z Bogiem i drugim człowiekiem – zachęcał.
Ordynariusz Wojskowy przypomniał, że po raz pierwszy w liturgii Kościoła wspominany był tego dnia bł. Kard. Stefan Wyszyński, który jako młody ksiądz pełnił posługę kapelana w podwarszawskich Laskach. – Pewnego dnia wiatr znad stolicy przywiał nadpalone kartki, które spadły niemal pod jego nogi. Sięgnął po jedną z nich, na której znajdował się napis: „będziesz miłował”. Ten nakaz stał się mottem na całe jego późniejsze życie – powiedział bp Lechowicz.
Hierarcha podkreślił, że chrześcijaństwo jest także „drogą miłości”. – Pierwszy nią przeszedł Jezus! My jako Jego uczniowie pragniemy iść Jego śladami na wzór Prymasa Tysiąclecia! Życzę Wam, byście na tej drodze wytrwali. Byście nią szli solidarnie, zgodnie, z pokojem w sercu. Jako ci, którzy tak wiele mają wspólnego z Jezusem! – zakończył.
>>> Byłem w wojsku. To szkoła przetrwania, ale teraz już niczego się nie boję
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego. Uczestniczyli w niej generałowie WP, oficerowie i żołnierze oraz funkcjonariusze, uczestnicy misji pokojowych poza granicami kraju. W południe pod pomnikiem Powstańców Śląskich odbył się apel pamięci i uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i wojskowych dla weteranów misji.
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 19 sierpnia 2011 r. Jest świętem obchodzonym co roku 29 maja.
Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa połączone są z obchodami odbywającego się w tym samym dniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 r.
Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Obecnie polscy żołnierze służą w Iraku, Rumunii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej, Turcji, Libanie oraz na Łotwie i Sycylii. Od 1991 r. towarzyszą im kapelani Ordynariatu Polowego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |