fot. PAP/EPA/Alexandr Podvalny

Bp Ryszard Kasyna: nie ma odrodzenia narodu bez odrodzenia rodziny

3 lutego w pelplińskiej katedrze zakończyła się tygodniowa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji pelplińskiej. Z tej okazji biskup Ryszard Kasyna podkreślił: „nie ma rozwoju człowieka, odrodzenia narodu, nie ma odrodzenia środowiska, poprawy bytowej na szerszą skalę bez odrodzenia rodziny”.

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny i biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja oraz prezbiterów była punktem kulminacyjnym nawiedzenia relikwii bł. Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci w diecezji pelplińskiej, która rozpoczęła się przed tygodniem w Świeciu nad Wisłą. W homilii bp Kasyna podkreślił, że Wiktoria i Józef ukazali „jak powinno wyglądać heroiczne świadectwo rodziców wobec dzieci”, dodał, że „stali się oni świadkami wobec dzieci jak powinno wyglądać piękne życie chrześcijańskie, a wynikało to z ich wiary”.

>>> Agnieszka Bugała: Ulmowie pokazują, co zrobić by życie było szczęśliwe, nie męczeńskie

Hierarcha zauważył, że modlitwa przy relikwiach Błogosławionych jest dziękczynieniem za ich życie oraz „jest zachętą płynącą z Ewangelii: idź i ty czyń podobnie”. Kaznodzieja wskazał, że nawiedzenie relikwii jest zaproszeniem, „abyśmy pokazywali innym wartość rodziny, wartość pięknego, udanego, Bożego życia małżeńskiego na wzór błogosławionej rodziny”.  Biskup pelpliński przypominał, że „nie ma rozwoju człowieka, odrodzenia narodu, nie ma odrodzenia środowiska, poprawy bytowej na szerszą skalę bez odrodzenia rodziny”.

Po homilii główny celebrans zawierzył rodziny wstawiennictwu Wiktorii i Józefa Ulmów.  W uroczystościach w Pelplinie wzięli między innymi udział doradcy życia rodzinnego z całej diecezji. Obecny był również postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów ks. dr Witold Burda, który po Mszy św. wygłosił konferencję do członków duszpasterstwa rodzin w diecezji pelplińskiej. Relikwie odwiedziły dekanaty: świecki, chojnicki, kościerski, bytowski, lęborski, kartuski, skarszewski, tczewski, starogardzki oraz pelpliński.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze