bp Marek Solarczyk, fot. PAP/Piotr Polak

Bp Solarczyk: uroczystość Wniebowstąpienia jest okazją do umocnienia relacji z Bogiem

Uroczystość Wniebowstąpienia jest okazją do tego, by odnowić i umocnić swoją osobistą relację z Bogiem – powiedział PAP ordynariusz diecezji radomskiej bp Marek Solarczyk.

Kościół katolicki obchodzi w niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

>>>Co świętujemy w uroczystość Wniebowstąpienia?

Odnowienie i umocnienie relacji z Bogiem

Jak zaznaczył ordynariusz diecezji radomskiej uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina to, co wydarzyło się 40 dni po zmartwychwstaniu – czyli wstąpienie Chrystusa do nieba i zaproszenie dla uczniów, aby oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego. „Jezus zapowiedział im, że jak Go przyjmą i będą w Jego mocy, to staną się świadkami tego, co Boże” – podkreślił.

Bp Solarczyk przypomniał, że wydarzenie to miało miejsce na Górze Wniebowstąpienia, która znajduje się obecnie w granicach Jerozolimy, niedaleko Wieczernika. „Jest to niewątpliwie ziemia Święta, Jerozolima, tam gdzie Chrystus się objawiał po zmartwychwstaniu swoim uczniom” – wyjaśnił.

>>>Miejsce, z którego Chrystus wstąpił do nieba

Fot. wikimediacommons/Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34248842

Zdaniem bp. Solarczyka uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego jest okazją do tego, by odnowić i umocnić osobistą relację z Panem Bogiem. „Ostatecznie nie chodzi o to, że otrzymujemy jakieś nakazy i musimy się z czegoś rozliczyć. Życie i świadectwo uczniów najlepiej pokazało, że w momencie, kiedy człowiek przeżywa i doświadcza bardzo osobiście tej bliskości i obecności Boga w swoim życiu, to po prostu inaczej nie potrafi żyć, jak kierując się tym i okazując to innym” – powiedział biskup radomski.

Świadectwo życia

Mówiąc o misji głoszenia Ewangelii bp Solarczyk wyjaśnił, że ma to być „świadectwo i znak życia, które Bóg ofiaruje każdemu człowiekowi, a które człowiek wierzący, niosący tę wrażliwość i swoje zaufanie Bogu, potrafi odkryć, przeżywać i nim się kierować”.

Przypomniał, że dzień Wniebowstąpienia jeszcze niedawno nie był dniem wolnym od pracy, dlatego uroczystość ta została przełożona z czwartku VI tygodnia wielkanocnego na VII niedzielę wielkanocną. „A skoro jest to niedziela, to świętujemy tajemnicę Zmartwychwstania, przeżywamy jak każdą niedzielę uczestnicząc we mszy św. – szczególnie w tym dniu przywołując i rozważając właśnie tę prawdę” – podkreślił.

fot. PAP/Piotr Polak

Zmiana daty świętowania Wniebowstąpienia

Decyzję o zmianie terminu podjęto na mocy dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który umożliwił przeniesienie święta na najbliższą niedzielę, w krajach, gdzie dzień ten nie jest ustawowo wolny od pracy.

Na początku Kościół świętował Wniebowstąpienie Pana Jezusa i Zesłania Ducha Świętego, jako jedno wydarzenie. Rozdzielenie nastąpiło około roku 370.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze