Budapeszt: 100 tysięcy osób weźmie udział w mszy odprawianej przez papieża
Oczekuje się, że w niedzielę około 100 tysięcy wiernych weźmie udział w mszy św., którą Franciszek odprawi 12 września na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie. Kongres jest już w pełnym rozkwicie, a organizatorzy są gotowi na przyjęcie papieża. „Całe Węgry cieszą się na wizytę papieża Franciszka” – powiedział ambasador Węgier przy Stolicy Apostolskiej Eduard Habsburg w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.
„Węgrzy są podekscytowani, entuzjastyczni i wdzięczni, że papież przyjeżdża do Budapesztu na Kongres Eucharystyczny i odprawi mszę św. na jego zakończenie” – powiedział Habsburg. Przypomniał, że w 140-letniej historii Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych odbył się on na Węgrzech tylko raz, w 1938 r., i „dlatego jest to dla nas wyraz wielkiego uznania”.
>>> Węgry: prawosławnych i katolików łączy wiara w obecność Chrystusa w Eucharystii
Pytany, jak widzi rolę Kościołów chrześcijańskich i wspólnot religijnych w państwie węgierskim ambasador zaznaczył, że są one widoczną i znaczącą częścią społeczeństwa, co jest z pewnością również spowodowane tym, co mówi konstytucja, a mianowicie, że chociaż państwo i Kościół są wyraźnie oddzielone, to współpracują dla dobra państwa. „Kościoły spełniają wiele funkcji, np. w systemie szkolnictwa. Państwo pomaga Kościołom, a Kościoły pomagają państwu i oczywiście zawsze staramy się zachować odpowiedni dystans, ale przedstawicieli religii można spotkać również na różnych wydarzeniach publicznych. Mamy jedną z najbardziej kwitnących społeczności żydowskich na świecie. Na Węgrzech znajduje się druga co do wielkości synagoga na świecie. Można powiedzieć, że jest to kraj religijny i oczywiście przede wszystkim chrześcijański” – powiedział Habsburg.
>>> Węgry: rozpoczął się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny
>>> Węgry: prymas i najważniejsi politycy zjedli obiad z najuboższymi
Pytany, jak Węgrzy i Kościół węgierski widzą siebie w odniesieniu do Europy stwierdził, że „od około tysiąca lat Węgry należą do Europy i nie możemy w to wątpić. Król Stefan został ukoronowany przez papieża 1000 lat temu i w ten sposób Węgry stały się silnie związane z papieżem w Rzymie i z Europą. Były trudne czasy, takie jak 150-letnia okupacja osmańska w XVI wieku. Węgry leżą w Europie Środkowej, jak sama nazwa mówi, w sercu Europy i należą do Europy. A sondaże na Węgrzech, podobnie jak w Polsce pokazują, że są to kraje o najwyższym wskaźniku aprobaty dla Europy” – powiedział ambasador Węgier przy Stolicy Apostolskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |