Bydgoszcz: ekumeniczna modlitwa o pokój
Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem sprawowania Mszy Świętej i nabożeństwa ekumenicznego w intencji pokoju w Ukrainie, w miesiąc po wybuchu rosyjskiej agresji.
Modlitwa, do udziału w której mieszkańców regionu zaprosili ordynariusz diecezji bp Krzysztof Włodarczyk i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zgromadziła duchownych, przedstawicieli władz różnych szczebli i świeckich.
>>> Muzułmanie i katolicy będą wspólnie modlić się o pokój
Dwa podstawowe warunki pokoju między ludźmi
– Tam, gdzie jest zło, zawsze jest niepokój. Pokój jest twórczy, niepokój zaś niszczy zarówno człowieka, jak i więzi ludzkie – mówił w czasie homilii bp Włodarczyk.
Jak zauważył dalej, są dwa podstawowe warunki, które decydują o więzi pokoju między ludźmi. Pierwszym z nich jest przebaczenie. – Każde prawdziwe przebaczenie, jak to jest powiedziane w modlitwie „Ojcze nasz”, wypełnia pokojem nie tylko nasze odniesienie do ludzi, ale również nasze odniesienie do Boga: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” – dodał pasterz, wypowiadając dalsze słowa wspomnianej modlitwy.
Drugim warunkiem budowania pokoju między ludźmi – według ordynariusza – jest dziękczynienie za każdego człowieka i dobro, które on czyni. – Trzeba nam umieć dostrzec dobro w każdym, nawet tym, który wydaje się nam bardzo zły. Każdy bowiem stworzony jest na obraz i podobieństwo Boga – dodał, przywołując słowa św. Jana Pawła II, które zostały zapisane w jego orędziu na Światowy Dzień Pokoju w 2004 roku.
Chrześcijanie zjednoczeni na modlitwie
Po Eucharystii w prezbiterium katedry zgromadzili się duchowni z Kościołów: rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelikalnego oraz grekokatolickiego. Każdy z nich skierował do wiernych swoje przesłanie, które kończyło się wspólną modlitwą. – Jako Kościoły zrzeszone w oddziale Pomorsko-Kujawskim Polskiej Rady Ekumenicznej, będący od miesiąca świadkami krwawej i bezlitosnej wojny, w wyniku której cierpią nasi bliźni, siostry i bracia z Ukrainy, sprzeciwiamy się takim metodom rozwiązywania jakichkolwiek konfliktów. Prosimy Pana i Zbawiciela o wprowadzenie rychłego pokoju w sercu Europy – mówił przewodniczący oddziału, proboszcz wspólnoty ewangelicko-metodystycznej w Bydgoszczy ks. Janusz Olszański.
Spotkanie, które było jednocześnie nawiązaniem do Narodowego Dnia Życia, zakończyło się indywidualną adoracją Najświętszego Sakramentu. Dzięki radiowej transmisji wierni zostali również zaproszeni do wzięcia udziału w inicjatywie „Adoracja bez Granic” i łączności modlitewnej z papieżem Franciszkiem, który w uroczystość Zwiastowania Pańskiego wypowie Akt poświęcenia ludzkości, a szczególnie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |