fot. YouTube

Kościół w Polsce włączy się w papieski akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

W odpowiedzi na prośbę papieża Franciszka, Kościół w Polsce włączy się w dokonany przez niego 25 marca Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Zgodnie z decyzjami biskupów w jedności z Ojcem Świętym słowa aktu zostaną wypowiedziane w czasie nabożeństw we wszystkich kościołach w kraju.

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, w przypadającą 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Rzymie rozpocznie się nabożeństwo pokutne, w ramach którego papież dokona Aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Rosji i Ukrainy (ok. 18.30).

>>> Papież dokona aktu poświęcenia ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi

Gest Kościoła powszechnego

„Ma to być gest Kościoła powszechnego, który w tej dramatycznej chwili zanosi do Boga, za pośrednictwem Jego i naszej Matki, krzyk bólu tych, którzy cierpią i błagają o położenie kresu przemocy, oraz powierza przyszłość ludzkości Królowej Pokoju” – podkreślił papież Franciszek.

W odpowiedzi na apel Franciszka, Kościół w Polsce włączy się w dokonany przez niego 25 marca Akt. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w łączności z papieżem będzie modlił się o godz. 17.00 w katedrze poznańskiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. O tej samej godzinie metropolita białostocki abp Józef Guzdek wraz z kapłanem greckokatolickim odmówi Akt poświęcenia w archikatedrze białostockiej. Następnie o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji. Podobna modlitwa odbędzie się także w parafiach archidiecezji.

Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda dokona aktu poświęcenia w sanktuarium M.B. Królowej Matki Nadziei i św. Maksymiliana w Gdyni u ojców franciszkanów. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.00. Natomiast biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński dokonają aktu poświęcenia w archikatedrze oliwskiej na mszy św. o godzinie 18.00. Poprzedzi ją o 17.30 droga krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie. W katedrze na Wawelu o 16.30 słowa Aktu wypowie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zaś o 17.00 w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo będzie przewodniczył modlitwom związanym z Aktem o godz. 17.00 w bazylice pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Następnie o godz. 19.30 poprowadzi procesję różańcową na Wałach Jasnogórskich zakończoną Akatystem z modlitwą o pokój w Kaplicy Matki Bożej.

W archidiecezji warszawskiej w imieniu kard. Kazimierza Nycza, przebywającego w Watykanie, aktu zawierzenia dokona bp Michał Janocha w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Transmisja w telewizji

Telewizja Polska będzie transmitować z Watykanu papieskie nabożeństwo Aktu poświęcenia w paśmie ogólnopolskim TVP3 – w piątek, 25 marca o godz. 17.00.

Wiceprzewodniczący KEP Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki powiedział, że w Lwowie Kościół łaciński będzie łączył się duchowo z papieżem za pośrednictwem telewizji i Internetu. Wydarzenie poprzedzi godzinna adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Następnie po odmówieniu Aktu zostanie odprawiona msza św.

Zaznaczył, że w akt papieża włączy się także Kościół grekokatolicki na Ukrainie, który uznaje zwierzchność Franciszka.

„Oddanie świata Maryi przez Jana Pawła II w 1984 roku przyczyniło się do upadku komunizmu. Ufamy, że także teraz zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Matki Bożej zaowocuje zakończeniem wojny” – powiedział PAP abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

W sanktuarium w Fatimie w Portugalii tego samego aktu dokona jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze