Zdjęcie: pogrzeb ofiar zamachów na Sri Lance, fot. EPA/M.A. PUSHPA KUMARA

Caritas Polska: 100 tys. zł. dla mieszkańców Sri Lanki

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
– Pomoc psychologiczna, wsparcie finansowe dla rodzin, które utraciły bliskich a także pomoc w zapewnieniu opieki medycznej i rehabilitacji dla ofiar – to, według oceny Caritas Sri Lanka, najpilniejsze społeczności poszkodowanej w zamachach, które miały miejsce 21 kwietnia. Caritas Polska przekazała mieszkańcom Sri Lanki 100 tys. zł. zgromadzonych podczas zbiórki zorganizowanej po dramatycznych wydarzeniach.

Przez ostatnie tygodnie lokalna Caritas prowadziła ocenę potrzeb poszkodowanych społeczności, aby w najlepszy sposób objąć wsparciem osoby, które ucierpiały w Niedzielę Wielkanocną. – Jako najpilniejsze potrzeby Caritas Sri Lanka wskazała pomoc psychologiczną i wsparcie finansowe dla rodzin, które straciły bliskich – powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska. Jak zaznaczył, szczególnie ważne jest objęcie stypendiami dzieci, których rodzice zginęli lub doznali poważnych obrażeń, a także pomoc w zapewnieniu opieki medycznej i rehabilitacji dla ofiar.

Caritas Polska we współpracy z lokalnym partnerem odpowiada na najpilniejsze potrzeby Lankijczyków i przekazuje zebrane środki na wsparcie medyczne dla osób potrzebujących, w tym wózki inwalidzkie i protezy. Część środków ze 100 tys. zł. zebranych podczas zbiórki zostanie przekazane także na objęcie wsparciem finansowym rodzin, które straciły bliskich. W ten sposób długoterminową pomoc uzyskają Lankijczycy, których życie z powodu ataków bombowych zmieniło się na zawsze.

Zdjęcie: renowacja kościoła św. Antoniego w Kolombo, zniszczonego po zamachach, fot. M.A.PUSHPA KUMARA, PAP/EPA.


Seria zamachów z 21 kwietnia przyniosła 258 ofiar śmiertelnych, w tym 45 dzieci, i setki rannych. Ataki wymierzone w kościoły katolickie i hotele dla turystów wpłynęły negatywnie na wiele dziedzin życia Lankijczyków, które odczuwalne są dla nich do dnia dzisiejszego.

Społeczności, które w Niedzielę Wielkanocną ucierpiały najbardziej należą do mniejszości chrześcijańskiej. O ile materialne straty można zrekompensować, to strat rodzinnych nie da się wynagrodzić. Społeczności wciąż są w traumie. Poza aspektem psychologicznym pozostają również kwestie zdrowotne – wiele osób odniosło obrażenia, które wymagają długotrwałego leczenia.

Sri Lanka straciła też status kraju bezpiecznego w oczach wielu turystów. Od końca kwietnia liczba rezerwacji w hotelach spadła o połowę w stolicy kraju, a na całej wyspie o ponad 70%. Biorąc pod uwagę fakt, że ekonomia kraju opiera się w większości na sektorze turystycznym, jest to bardzo poważna strata dla gospodarki, a co za tym idzie dla wszystkich mieszkańców.

Zdjęcie: kościół św. Antoniego w Kolombo, fot. M.A. PUSHPA KUMARA, PAP/EPA.


Sri Lanka to kraj, w którym chrześcijanie stanowią jedynie 7% populacji, jednak żyją w zgodzie z wyznawcami pozostałych religii. Kard. Albert Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo, który po zamachach odwiedził kościoły, gdzie doszło do wybuchów, nawoływał do zachowania spokoju i trwania w dialogu międzyreligijnym. Lankijscy przywódcy duchowi wyrazili kondolencje i potępili zamachy, a przywódcy buddyzmu, dominującej religii na Sri Lance, uznali 21 kwietnia za dzień tragedii narodowej.

Po Niedzieli Wielkanocnej doszło do szeregu spotkań przywódców religijnych, którzy wyrazili potrzebę podjęcia działań na rzecz porozumienia międzyreligijnego. Duchowieństwo, przedstawiciele wszystkich głównych wyznań i rząd Sri Lanki będą angażować się w propagowanie wzajemnej tolerancji.

Zobacz także
Wasze komentarze