CBOS: od 1989 r. zainteresowanie polityką wśród 65-latków znacząco się zmieniło
Choć zainteresowanie polityką od 1989 roku jest przeciętne i nie ulega większym przemianom, to wśród osób w wieku 65 lat lub więcej zmieniło się ono znacząco – od dominującego braku zainteresowania życiem politycznym do znaczącego udziału osób o dużym lub bardzo dużym poziomie zainteresowania polityką – wynika z sondażu CBOS.
Ankieterzy CBOS podkreślają, że nieprzerwanie od 1989 roku około 40 proc. do 50 proc. ankietowanych deklaruje średnie zainteresowanie polityką i jest to najczęściej wskazywana odpowiedź. W drugiej kolejności – mniej więcej jedna czwarta badanych przyznaje, że ich zainteresowanie polityką jest nikłe, niewielkie – często umykają im nawet ważne wydarzenia. Do mniejszości należą Polacy, których poziom zaangażowania w życie polityczne jest duży. Od lat 90. do roku 2014 stanowili oni około 10 proc. respondentów, a następnie odsetek ten zaczął rosnąć i obecnie sięga już 17 proc.. W efekcie przewyższa udział osób, które deklarują, że w ogóle nie interesują się polityką (10 proc. w 2023 roku), ale do roku 2014 odsetek Polaków przyznających się do braku zainteresowania życiem politycznym był wyższy od udziału osób deklarujących duże zainteresowanie. Najmniej respondentów interesuje się polityką w bardzo dużym stopniu – ich odsetek waha się od 2 proc. (w 1994 roku) do 5 proc. obecnie.
>>> TAK dla krzyża w przestrzeni publicznej, NIE dla Kościoła w polityce – wyniki najnowszych badań
Badacze zwracają uwagę, że na tym tle zaangażowanie w politykę osób od 65. roku życia jest bardziej zróżnicowane w czasie.
Na początku pomiarów wśród Polaków w wieku 65 lat lub więcej dominujący był brak zainteresowania polityką – w 1994 roku takie deklaracje składało 40 proc. spośród nich. Następnie ten odsetek zaczął spadać i w 1999 roku brak zainteresowania polityką ustąpił miejsca średniemu zainteresowaniu, które w 1994 deklarowało 27 proc., a obecnie już 48 proc. W tym samym czasie brak zainteresowania polityką systematycznie się zmniejszał, do poziomu 8 proc. w 2023 roku. A zatem udział osób w ogóle niezainteresowanych życiem politycznym w grupie wiekowej 65+ jest mniejszy niż wśród ogółu dorosłych Polaków.
Dodatkowo na przestrzeni 30 lat można zaobserwować powolny wzrost dużego i bardzo dużego zaangażowania w sprawy polityczne wśród od 65. roku życia. W najgorszym pod tym względem 1994 roku duże i bardzo duże zainteresowanie w sumie deklarowało 10 proc. Polaków od 65 lat. W roku 2001 ten odsetek sięgał już 17 proc. (w tym 12 proc. – duże i 5% proc. bardzo duże zainteresowanie), a 15 lat później (w 2016 roku) wynosił już 28 proc. (w tym 20 proc. – duże i 8 proc. – bardzo duże). Od tamtej pory utrzymuje się ono na podobnym poziomie i warto dodać, że jest to poziom wyższy niż wśród ogółu Polaków.
>>> Polacy wciąż są jednym z najbardziej religijnych społeczeństw w Europie
O ile więc ogólnie zainteresowanie polityką od 1989 roku jest przeciętne i nie ulega większym przemianom, to wśród osób w wieku 65 lat lub więcej zmieniło się ono znacząco – od dominującego braku zainteresowania życiem politycznym do znaczącego udziału osób o dużym lub bardzo dużym poziomie zainteresowania polityką.
Na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat wśród ogółu Polaków nastąpiły też znaczące zmiany w zakresie deklaracji dotyczących własnych poglądów politycznych określanych na osi lewica–prawica. Przez długie lata na pytanie o identyfikację polityczną osób w wieku 65 lat lub więcej dominowała odpowiedź „trudno powiedzieć”. W szczytowym pod tym względem 1993 roku wybierała ją prawie połowa Polaków od 65 roku życia (48 proc.). W latach 90. poglądy lewicowe miała mniej więcej jedna piąta badanych od 65. roku życia, a prawicowe – więcej niż jedna czwarta.
Systematyczny spadek odsetka osób o niesprecyzowanych poglądach wśród Polaków 65+ widoczny jest już od 2005 roku. Jeszcze wcześniej (w 2004 roku) zaczął rosnąć udział osób od 65 roku życia o identyfikacji prawicowej i w ostatnim czasie jest on wyższy niż wśród ogółu Polaków (51 proc. wobec 38 proc.).
Z kolei odsetek osób od 65 roku życia identyfikujących się z lewicą wzrastał mniej dynamicznie niż wśród ogółu badanych i sięga 16 proc. w 2023 roku (wobec 22 proc. wśród ogółu). Odsetek badanych w wieku 65 lat i więcej mających poglądy centrowe przez cały analizowany okres oscylował wokół 20 proc. i nigdy nie był dominujący.
Badanie CBOS bazuje na rocznych zestawieniach powstałych w wyniku agregacji zbiorów z dwunastu comiesięcznych badań zrealizowanych w danym roku kalendarzowym i obejmuje okres od roku 1989 do 2022. Dane dla 2023 roku powstały na podstawie dziesięciu badań (od stycznia do października włącznie).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |