CBOS: ponad połowa Polaków wierzy w przesądy

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Ponad połowa dorosłych Polaków wierzy w przesądy (54%) – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Najbardziej popularnym przesądem jest trzymanie kciuków. W to, że taki gest może przynieść powodzenie, wierzy jedna trzecia badanych (33%). Wśród przesądów wróżących niepowodzenie, najpowszechniej uznawane jest stłuczenie lustra (26%), a co dziesiąty Polak uznaje za pechowy dzień piątek 13.

Najbardziej przesądne są osoby bezrobotne i ci, którzy zajmują się domem. Na skłonność do wierzenia w przesądy wpływ ma również wykształcenie – osoby legitymujące się wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym oraz zasadniczym zawodowym częściej wierzą w przesądy. Najwięcej Polaków w wieku 45-54 lat wierzy w zabobony, a w to, że występują pewne magiczne przedmioty, sytuacje lub zachowania, wyraźnie częściej przekonane są kobiety niż mężczyźni.

W porównaniu z deklaracjami składanymi w 2011 roku wiara Polaków w przesądy w zasadzie się nie zmieniła. Niezmiennie nie uznaje ich niespełna połowa Polaków (46%).

Najbardziej popularnym przesądem wśród Polaków jest trzymanie kciuków. W to, że taki gest może przynieść powodzenie, wierzy jedna trzecia badanych (33%). Niespełna co czwarty dorosły Polak ufa natomiast, że szczęście może przynieść kominiarz (23%) czy też czterolistna koniczyna (22%). Rzadziej deklarowana jest wiara w szczęśliwą moc talizmanów (14%), w pechową trzynastkę (12%), fartowną siódemkę (11%), a także niewróżące nic dobrego wstanie z łóżka lewą nogą (11%).

Wśród przesądów wróżących niepowodzenie, najpowszechniej uznawane jest stłuczenie lustra – ponad jedna czwarta badanych sądzi, że może to przynieść pecha (26%). Jedna piąta natomiast za zapowiedź nieszczęścia uznaje czarnego kota przebiegającego drogę oraz podanie ręki przez próg (po 20% wskazań). Badanie CBOS pokazuje, że Polacy nieco częściej deklarują wiarę w przesądy zwiastujące powodzenie (przynajmniej w jeden z nich wierzy 45% badanych) niż w te, które uchodzą za zły omen (36%).

Choć wiara w przesądy w największym stopniu wpływa na różnego rodzaju zabobonne zachowania, to jednak okazuje się, że są zwyczaje, które Polacy praktykują, mimo że nie wierzą w ich magiczne działanie. Tylko 17% spośród ogółu dorosłych Polaków nie ulega ani jednej z praktyk związanych z przesądami.

Spośród badanych, którzy zadeklarowali, że nie wierzą w żaden z dziesięciu przedstawionych im zabobonów, aż 59% przyznało, że mniej lub bardziej regularnie zdarza im się trzymać kciuki za czyjeś powodzenie, co najmniej jedna trzecia odpukuje w niemalowane, żeby nie zapeszyć (36%), oraz chucha na szczęście na znalezioną monetę (34%).

Ponad jedna czwarta z tej grupy respondentów wrzuca monetę do zbiornika z wodą z nadzieją powrotu (27%), a jedna piąta łapie się za guzik na widok kominiarza (20%). Co szóstemu spośród niewierzących w przesądy zdarza się zwracać uwagę na to, by nie witać się przez próg (17%), a mniej więcej co siódmy (15%) przysiada na chwilę, gdy jest zmuszony wrócić do domu po zapomnianą rzecz. Mniej liczni zachowują szczególną ostrożność trzynastego w piątek (7%), cofają się na widok czarnego kota (2%) oraz zwracają uwagę na to, by nie wstać z łóżka lewą nogą (1%).

Wyniki zrealizowanego w lipcu badania potwierdzają, że w coraz bardziej zracjonalizowanym świecie wiara Polaków w przesądy jest nadal żywa, a praktykowane nieracjonalne zwyczaje, które odbierane bywają jako przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha, są w polskim społeczeństwie niezmiennie dość popularne.

Jak się jednak okazuje, stosujących w swoim życiu zwyczaje związane z przesądami jest znacznie więcej niż wierzących w ich skuteczność (83% wobec 54%). Ci, którzy nie uznają zabobonów i nie praktykują tych zwyczajów na co dzień, stanowią jedynie 15% spośród ogółu badanych, co oznacza, że pozostałe 85% to osoby, które albo tylko w przesądy wierzą (2%), albo tylko praktykują związane z nimi zwyczaje (31%), albo i jedno, i drugie (52%).

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 czerwca – 5 lipca 2018 roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

CBOS: ponad połowa Polaków wierzy w przesądy
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze