fot. PAP

Centrum Pomocy Caritas otwarte. Miejsce kompleksowej pomocy Ukraińcom

Pomoc udzielana uchodźcom z Ukrainy musi być coraz bardziej wyspecjalizowana. To już poza dachem nad głową i zapewnieniem wyżywienia kolejne sfery życia, które trzeba zorganizować. Ukraińcy – w większości – chcą to zrobić na własną rękę. Jednak w takiej sytuacji jak ucieczka przed wojną, a więc nagłej, niespodziewanej i po ludzku trudnej, każda pomocna dłoń się przyda.

Kolejna taka dłoń – a dokładnie ręce gotowe do pomocy- Ukraińcy mieszkający w Warszawie mogą znaleźć przy ulicy Towarowej 25a. Dziś powstało tam Centrum Pomocy Caritas. Ulica Towarowa to centrum Warszawy, Centrum ulokowane jest w biurowcu przy Rondzie Daszyńskiego a więc jednym z ważniejszych punktów komunikacyjnych stolicy. Tu zbiegają się różne linie tramwajowe, autobusowe, tu też dobiega druga linia metra. – To więc idealne miejsce, do którego potrzebujący pomocy uchodźcy łatwo dotrą – mówił podczas otwarcia Punktu wiceprezes Alior Banku Grzegorz Olszewski. Na miejscu znaleźć będzie można wsparcie psychologiczne, kursy językowe, pomoc w zakresie pośrednictwa pracy oraz formalności bankowych.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, fot. PAP/Tomasz Gzell

Współpraca wielu

Centrum Pomocy przy Towarowej jest współtworzony przez Caritas Polska i Alior Bank, bo to właśnie ten bank udostępnił Caritas (a więc i uchodźcom) swoje pomieszczenia. To w sumie 4 tysiące metrów kwadratowych. W organizacji tego miejsca pomocny był też warszawski samorząd (przede wszystkim dzielnica Wola), ministerstwo aktywów państwowych oraz ukraińska ambasada. Sekretarz ambasady Ukrainy w Polsce Maksym Muzyczko podczas otwarcia punktu dziękował Polakom, że na tak kompleksowo starają się zaopiekować jego rodakami. Jak podkreślił, Centrum Pomocy to kolejny krok polskich instytucji w kierunku jeszcze bardziej uporządkowanego i systemowego wparcia obywateli Ukrainy. Miejsce będzie otwarte pięć dni tygodniu w godzinach 8.00–17.00.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Kursy, doradztwo, pomoc

Grzegorz Olszewski z Alior Banku podkreślił, że od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę, jego firma stara się pomóc zaatakowanym. Bank udostępnił władzom lokalnym dziesięć budynków na terenie całej Polski, które mogą zostać przekształcone w placówki edukacyjno-opiekuńcze. Z kolei Caritas – aby wesprzeć wszystkich chętnych w aktywizacji zawodowej – zorganizuje w Centrum kursy językowe oraz punkt pośrednictwa pracy. Dodatkowo, dla osób biorących udział w szkoleniach lub załatwiających niezbędne formalności, powstanie miejsce opieki i animacji dla dzieci. – Jestem przekonany, że to miejsce szybko stanie się ważnym punktem na mapie warszawskich pomocowych przedsięwzięć – powiedział ks. Iżycki. Podziękował też warszawskiemu samorządowi za dobrą współpracę.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, wiceprezes zarządu Alior Banku Grzegorz Olszewski oraz III sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Kateryna Baranetska, fot. PAP/Tomasz Gzell

Dyrektor Caritas Polska podkreślił, że organizacja otwiera podobne punkty w innych miastach w Polsce. – Zajmują się kompleksową pomocą dla naszych ukraińskich przyjaciół, którzy szukają schronienia w Polsce – mówił ks. Marcin Iżycki. Placówki zostały otwarte m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu, Zamościu. W sumie działa ich około dwudziestu.

By formalności nie były problemem

Proces wojennej migracji z Ukrainy wyglądał najczęściej tak, że kobiety z dziećmi przyjeżdżały do Polski a z Polski do Ukrainy wyjeżdżali mężczyźni, by walczyć o wolność swojego kraju. Jednym z pierwszych i podstawowych problemów, z którymi musiały zmierzyć się uchodźczynie były sprawy bankowe. Musiały uzyskać dostęp do konta męża (jeśli wcześniej nie miały) lub założyć własne, polskie. W Centrum przy Towarowej, przy pomocy doradców, uchodźcy będą mogli otworzyć konto, wystąpić o kartę płatniczą lub dokonać przelewu. Bank umożliwił m.in. zakładanie konta bez żadnych opłat w oddziałach i placówkach partnerskich zlokalizowanych na terenie całego kraju.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Aby otworzyć rachunek nie jest wymagane posiadanie polskiej wizy. Wystarczy, że klient okaże paszport ukraiński lub tymczasowy polskie, Kartę Pobytu lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca lub Passport of the Citzen of Ukraine. Dla uchodźców z Ukrainy, którzy nie posiadają paszportu lub karty pobytu, ale mają nadany numer PESEL Alior Bank udostępnił bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy. Do jego otwarcia, poza powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, potrzebne jest tylko zdjęcie posiadacza i polski numer telefonu komórkowego. Bank nie będzie także pobierał opłaty za prowadzenie rachunku i karty płatniczej przez okres 12 miesięcy. W celu ułatwienia komunikacji, strona internetowa banku, jak również aplikacja mobilna zostały przetłumaczone na język ukraiński.

Wszystkie szczegóły dotyczące Centrum Pomocy Caritas przy Towarowej są dostępne na stronie caritas.pl.

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze