fot. Isabelle de Senilhes/synod.va

„Co dalej po synodzie? Diecezje” – otwarto nową sekcję na stronie synod.org.pl

W jaki sposób posynodalny entuzjazm pierwszego etapu Synodu zagospodarowały już lub będą nadal zagospodarowywać poszczególne diecezje? Jakie powstały inicjatywy ponaddiecezjalne? Co może być inspiracją dla innych? – te m.in. informacje znaleźć można w nowej sekcji strony Synodu o synodalności w Kościele w Polsce – synod.org.pl. Nowa sekcja ma być też pomocą w pracach w ramach drugiego etapu Synodu o synodalności, który obecnie trwa w diecezjach.

W Kościele trwa obecnie drugi etap Synodu o synodalności, tzw. etap kontynentalny, polegający na dialogu między Kościołami określonego regionu. Początek tego etapu – 15 sierpnia br. określony został przez termin składania syntez krajowych po konsultacjach prowadzonych w ramach pierwszego etapu Synodu. Koniec etapu kontynentalnego wyznaczony został na 27 marca 2023 r. Do tego czasu powinny zostać złożone dokumenty końcowe 7 zgromadzeń kontynentalnych.

>>> Kard. Jean-Claude Hollerich: nowe początki w Kościele dzięki Synodowi o synodalności

27 października br. opublikowany został dokument roboczy dla etapu kontynentalnego Synodu o synodalności (DEK). Dokument ten jest narzędziem, z którego pomocą Kościoły lokalne mogą prowadzić dialog ze sobą nawzajem i z Kościołem powszechnym na szczeblu kontynentalnym. Ich refleksja dotyczyć będzie trzech pytań. Pierwsze brzmi: jakie intuicje zawarte w DEK (związane z podsumowaniem prac w ramach pierwszego etapu Synodu) wywołały najmocniejszy oddźwięk i jakie doświadczenia wydają się nowe i pouczające? Drugie dotyczy problemów, jakie powinny zostać poruszone podczas kolejnego etapu procesu synodalnego. Z dwóch poprzednich wynika trzecie: jakie są priorytety, powracające tematy i wezwania do działania, którymi warto się podzielić z Kościołami lokalnymi na całym świecie podczas zgromadzenia Synodu Biskupów w październiku 2023 roku?

dokument biskup
fot. episkopat.com

Pierwszy etap

Pierwszy, trwający obecnie, etap pracy nad tym dokumentem polegać ma na refleksji w ramach zespołów synodalnych koordynujących pracę w pierwszym etapie synodu w diecezjach. Każdy biskup diecezjalny wraz z zespołem synodalnym, który koordynował pierwszą fazę synodu, zorganizować ma eklezjalny proces rozeznania, wychodząc od trzech powyższych pytań. Każdy Kościół lokalny będzie miał więc możliwość wsłuchania się w głosy innych Kościołów, zebrane w DEK, i ustosunkowania się do nich na podstawie własnego doświadczenia.

W ramach synodalnej strony internetowej Kościoła w Polsce – synod.org.pl powstała sekcja „Co dalej po Synodzie – diecezje”. Ma ona ułatwić dzielenie się wiedzą i doświadczeniem poszczególnych diecezji na tym etapie oraz wzajemnie informować o działaniach diecezjalych i ponaddiecezjalnych podejmowanych po pierwszym etapie Synodu.

>>> Dokument roboczy etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2021-2024

7 Zgromadzeń Kontynentalnych

Diecezjalny etap prac w ramach etapu kontynentalnego trwać będzie do końca 2022 r. Od stycznia rozpoczną się spotkania w ramach 7 Zgromadzeń Kontynentalnych. Będą to zgromadzenia kościelne nie tylko biskupie. Wezmą w nich udział: biskupi, księża, diakoni, osoby konsekrowane, świeccy mężczyźni i kobiety. Szczególną uwagę należy zwrócić na obecność kobiet i młodzieży, osób ubogich i zmarginalizowanych, nie zapominając o delegatach innych wyznań chrześcijańskich, innych religii i osobach bez przynależności religijnej. Każde z siedmiu zgromadzeń kontynentalnych przygotuje dokument końcowy. Po zakończeniu zgromadzenia biskupi spotkają się, aby ten dokument kolegialnie zatwierdzić.

Na podstawie siedmiu dokumentów kontynentalnych do czerwca 2023 roku powstanie dokument roboczy (Instrumentum laboris) na październikowe zgromadzenie Synodu Biskupów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze