unia europejska fot. PAP/Leszek Szymañski

fot. PAP/Leszek Szymański

COMECE chce współpracować z nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z zadowoleniem przyjęła wybór nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. 43-letnia Roberta Metsola pochodzi z Malty, była kandydatką Europejskiej Partii Ludowej, którą kieruje Donald Tusk. Wybrano ją w pierwszej turze głosowania, w której uzyskała 458 głów spośród 616 ważnie oddanych.

– W imieniu biskupów Unii Europejskiej – napisał w oświadczeniu przewodniczący COMECE kard. Jean-Claude Hollerich – chciałbym wyrazić najszczersze gratulacje dla Roberty Metsoli z okazji jej wyboru na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Mieliśmy już okazję pracować z nią i doceniamy jej zalety: jest wspaniałą osobą, która z całą pewnością będzie pełnić w doskonały sposób tę ważną rolę instytucjonalną. Nie możemy się już doczekać kontynuowania tej współpracy dla wspólnego dobra, przybliżając instytucje publiczne do europejskich obywateli, czyniąc ludzi młodych protagonistami europejskiej polityki i wspierając politykę skupioną na osobie ludzkiej, na rodzinie i na wspólnocie – wskazał arcybiskup Luksemburga.

>>> 50 lat stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Unią Europejską

Fot. pixabay

„Polityka rodzinna ukształtuje przyszłość Europy”

Metsola, żona i matka czwórki dzieci, jest najmłodszym szefem Parlamentu Europejskiego w historii i trzecią kobietą na tym stanowisku, po Simone Veil (1979-1982) i Nicole Fontaine (1999-2002). Od 2013 roku była eurodeputowaną, a w 2020 roku została wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego i koordynatorką jego dialogu z Kościołami, religiami i organizacjami niewyznaniowymi.

11 stycznia br., została tymczasową przewodniczącą Parlamentu po śmierci Davida Sassoliego. – Uczczę Davida Sassoliego jako przewodnicząca, zawsze broniąc Europy, naszych wspólnych wartości demokratycznych, godności, sprawiedliwości, solidarności, równości, państwa prawa i praw podstawowych – zapewniła Metsola po wyborze, które dokonano w dniu jej 43. urodzin.

Podczas ubiegłorocznego webinarium pod hasłem „Zmiana demograficzna i przyszłość Europy”, zorganizowanego przez Europejską Federację Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) we współpracy z grupą roboczą Europejskiej Partii Ludowej „Dialog międzykulturowy i religijny”, Metsola zgodziła się z opinią FAFCE, że polityka rodzinna ukształtuje przyszłość Europy. Konieczne jest zapewnienie rodzicom równowagi między pracą i życiem rodzinnym, biorąc także pod uwagę rolę odgrywaną w nim przez dziadków.

>>> Abp Lebeaupin: Unia Europejska jeszcze nie istnieje

Fot. unsplash.com

Znaczenie Kościołów

A uczestnicząc w maju ub.r. w modlitwie ekumenicznej, zorganizowanej przez CCCE i KEK (Konferencję Kościołów Europejskich), zwróciła uwagę na znaczenie udziału Kościołów w konferencji na temat przyszłości Europy, która rozpoczęła się 9 maja ub.r. W ramach tej akcji Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska zobowiązały się do wsłuchania się w głosy Europejczyków i zastosowania się do ich zaleceń na miarę swoich kompetencji. Oczekuje się, że do wiosny 2022 r. konferencja zaowocuje wnioskami i wytycznymi dotyczącymi przyszłości Europy.

Na konferencji prasowej po wyborze pytano ją o jej niechętny stosunek do aborcji. – Teraz jestem przewodniczącą Parlamentu, tak więc przyjmuję i reprezentuję stanowisko Parlamentu – powiedziała Metsola. Parlament Europejski kilkukrotnie już przyjmował rezolucje, w których była mowa o „prawie do aborcji”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze