Cudowny Medalik. „Osoby, które będą go nosić z ufnością, otrzymają wielkie łaski”
>>> Niepokalane Poczęcie Maryi i wizje świętej Katarzyny Laboure
Maryja objawia się Katarzynie
27 listopada 1830 r. o godz. 17.30 podczas modlitwy w klasztornej kaplicy Katarzyna zobaczyła dwa żywe obrazy, stopione ze sobą, na których Maryja stoi na półkuli ziemskiej, stopami depcząc smoka.
Na pierwszym obrazie Najświętsza Dziewica trzymała w dłoniach pozłacany glob zwieńczony krzyżem wznoszącym się ku niebu. „Ta kula przedstawia cały świat, Francję i każdego człowieka” – usłyszała Katarzyna. Na drugim obrazie z otwartych dłoni Maryi wychodziły świetliste promienie. Katarzyna znów usłyszała głos, który tłumaczył: „Te promienie są symbolem łask, które rozdam ludziom, którzy mnie o nie proszą”.
>>> Jak Maryja przekazuje nasze modlitwy Bogu? Tłumaczy św. Ludwik Grignion de Montfort
Następnie wokół postaci Maryi utworzył się owal, w którego półokręgu Katarzyna zobaczyła złoty napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Usłyszała też głos: „Każ wybić medalik według tego wzoru. Osoby, które będą go nosić z ufnością, otrzymają wielkie łaski”.
Wówczas obraz się odwrócił i Katarzyna zobaczyła jego rewers, na którym była litera M zwieńczona krzyżem, a pod nią dwa serca – jedno w koronie cierniowej, drugie przeszyte mieczem.
Cudowny medalik obiega cały świat
Podczas ostatniego objawienia w grudniu 1830 r. Maryja jeszcze raz ukazała Katarzynie medalik i ponownie zapewniła: „Te promienie są symbolem łask, które Najświętsza Dziewica wyjednuje dla osób, które o nie proszą”.
Gdy dwa lata później Paryż ogarnęła epidemia cholery, która spowodowała tysiące ofiar śmiertelnych, szarytki zaczęły rozprowadzać medaliki. Zanotowano wiele uzdrowień i dlatego medalik zaczęto nazywać cudownym. Jego noszenie szybko stało się bardzo popularne nie tylko we Francji, ale także zagranicą. W XX w. wielką popularyzatorką Cudownego Medalika była św. Matka Teresa z Kalkuty, która rozdawała go ludziom w czasie publicznych spotkań.
>>> Najświętsza Maryja Panna od Cudownego Medalika
Po zakończeniu nowicjatu w 1831 r. Katarzyna przez 45 lat, aż do swej śmierci w 1876 r. pracowała w domu starców w Paryżu. Nikt nie wiedział o tym, że objawiła jej się Matka Boża, choć treść otrzymanych przez Katarzynę objawień jej spowiednik o. Jean-Marie Aladel CM ogłosił w 1834 r.
>>> Zofia Kędziora: Maryja. Medalik, ikona a może osoba?
Katarzyna zmarła w opinii świętości. Jej pokryte woskiem ciało spoczywa dziś w szklanym sarkofagu obok głównego ołtarza kaplicy. W 1933 r. została beatyfikowana, a 1947 r. ogłoszona świętą. W 1980 r. sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika odwiedził podczas swej pierwszej pielgrzymki do Francji papież Jan Paweł II.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |