Diecezja kaliska: ks. Arkadiusz H. wydalony ze stanu kapłańskiego
Ks. Arkadiusz H. został wydalony ze stanu duchownego – poinformował rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski. Sprawa ks. Arkadiusza H. była jednym z wątków głośnego filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.
Publikujemy treść komunikatu:
Ks. Arkadiusz H., w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów oraz nałożono na niego karę wydalenia ze stanu duchownego.
>>> Ks. Studnicki: działania prymasa po filmie Sekielskich zostały ustalone z władzami Episkopatu
Od podjętej decyzji przysługuje mu prawo złożenia rekursu zgodne z kanonami 1734 – 1737 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Przed upublicznieniem, decyzja sądu kościelnego została przekazana osobom, których świadectwa doznanej krzywdy stały się podstawą do wydania wyroku skazującego i wymierzenia kary.
>>> Prymas Polski, po filmie braci Sekielskich, zawiadamia Watykan [WIDEO]
Ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.
Komentarz rzecznika prasowego diecezji
Historia, która wydarzyła się w diecezji kaliskiej, nigdy nie powinna mieć miejsca. Ta sprawa mnie po ludzku boli i jako księdza zawstydza – przyznał w komentarzu dla KAI ks. Michał Włodarski. Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej skomentował w ten sposób informację o wydaleniu ks. Arkadiusza H. ze stanu duchownego. To efekt przeprowadzonego procesu kanonicznego wobec ks. H., który był jednym z „bohaterów” głośnego filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.
Publikujemy komentarz rzecznika prasowego diecezji kaliskiej do zakończenia procesu kanonicznego ks. Arkadiusza H.:
Historia, która wydarzyła się w diecezji kaliskiej, nigdy nie powinna mieć miejsca. Ta sprawa mnie po ludzku boli i jako księdza zawstydza. Współczuję wszystkim, którzy do dziś noszą konsekwencje przestępczych zachowań Arkadiusza H.
Wykorzystanie seksualne dziecka przez duchownego należy do najcięższych przestępstw w Kościele. W prawie kościelnym wydalenie ze stanu duchownego to dla księdza najwyższy wymiar kary. Kara kościelna nałożona na duchownego jest aktem sprawiedliwości dla osób pokrzywdzonych. Jest to szczególnie ważne, gdy sprawa jest przedawniona w karnym prawie państwowym.
Rekurs, do którego skazany ma prawo według prawa kanonicznego, jest formą odwołania się od dekretu karnego. Gdyby tak się stało, ostateczna decyzja w sprawie należy do Kongregacji Nauki Wiary.
Każda historia dziecka skrzywdzonego przez księdza osłabia zaufanie do Kościoła. Naszą wiarygodność możemy
odbudowywać tylko poprzez jednoznaczne działania, które sprawiedliwie karzą krzywdzicieli i pomagają osobom
skrzywdzonym.
Ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |