Diecezja kaliska: narzeczeni zadowoleni z nowej formy spotkań przedmałżeńskich
Od początku roku w diecezji kaliskiej wprowadzone zostały zmiany w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa. W nowym projekcie znalazło się 12 katechez przedślubnych, które mają formę warsztatową oraz 4 spotkania w poradni rodzinnej. Z wypowiedzi narzeczonych wynika, że są zadowoleni z nowej formy spotkań przedmałżeńskich.
– Dużo ciekawych rzeczy zapadło w pamięć, ale myślę, że najważniejsze, żeby szukać kompromisów i wszystkie swoje sprawy powierzać Panu Bogu. W formie spotkań przedmałżeńskich nic nie zmieniłbym – to wypowiedź młodego mężczyzny, który uczestniczył w kursie na nowych zasadach.
Od 1 stycznia do 18 czerwca 2023 r. przeprowadzono 33 edycje katechez przedmałżeńskich. W każdej edycji zgodnie z instrukcją uczestniczyło od 10 do 15 par, w sumie wzięło udział ok. 1000 osób, czyli 500 par. Mniejsze grupy uczestniczących pozwoliły na nawiązanie z narzeczonymi relacji i stworzenie atmosfery intymności i otwartości. Do końca roku pozostało do zrealizowania 20 zgłoszonych edycji katechez.
Od początku roku w diecezji kaliskiej uporządkowano pewne kwestie, które dotyczą katechez przedślubnych i spotkań w poradni rodzinnej.
>>> Bp Śmigiel: już na początku kryzysu małżeńskiego warto szukać pomocy
12 katechez
Narzeczeni podczas przygotowań uczestniczą w 12 katechezach przedślubnych w parafiach, których dane znajdą na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kaliskiej, czyli www.drdk.pl.
Katechezy są realizowane według programu „Największa jest miłość” przez księży, doradców, katechetów, małżonków czy psychologów.
Bardzo dobrze zostały przygotowane miejsca realizacji katechez, czyli salki, w których ustawiono stoliki dwuosobowe. Wyposażono je w sprzęt multimedialny i materiały do prowadzenia zajęć.
Stworzenie odpowiedniej atmosfery podczas katechez przyczyniło się do bardzo pozytywnych opinii wyrażonych przez narzeczonych.
– Zapadło mi w pamięć: podejście do spraw życiowych, zrozumienie siebie nawzajem, mechanizm funkcjonowania kobiety i mężczyzny. Plusy to kawa, herbata, ciastka” – czytamy w jednym ze świadectw.
– Informacje przekazane przez panie prowadzące były przedstawione w sposób prosty i przyjazny, pokazano jak ważna jest wiara w Boga w małżeństwie i całym życiu. Nie mam uwag do całego kursu – to wypowiedź innego uczestnika.
Komunikacja
Większość uczestników kursu podkreślało, że w życiu małżeńskim na pewno przyda się im wiedza na temat komunikacji.
– Podczas katechez podawano bardzo ciekawe przykłady dotyczące problemów w komunikacji między ludźmi. Cieszę się, że poznałam kazanie ks. Pawlukiewicza, do którego chętnie wrócę, a także posłucham kolejnych. Swobodna i sympatyczna atmosfera na spotkaniach – stwierdziła młoda kobieta.
Od 1 stycznia do 31 maja 2023 r. w zajęciach w poradniach rodzinnych rejonowych i parafialnych uczestniczyło 420 par, czyli 840 osób. Narzeczeni uczestniczyli w 4 spotkaniach. – Staramy się, aby zmieniał się wygląd samych pomieszczeń poradni, choć nadal w wielu parafiach wymaga to jeszcze pracy, np. brak odpowiedniego pomieszczenia, czy wyposażenia poradni – uważa Jolanta Siwak, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego.
Pani Jolanta dodaje, że bardzo ważne są wskazówki uczestników co należałoby jeszcze zmienić bądź ulepszyć w spotkaniach.
>>> Rośnie liczba ślubów cywilnych. To efekt pandemii?
Wykaz poradni
Wykaz wszystkich poradni znajduje się na stronie drdk.pl. Warto nadmienić, że powstały dwie nowe poradnie, które funkcjonują w soboty od godz. 9.00. Są to: poradnia przy parafii Świętej Rodziny w Kaliszu i poradnia przy parafii św. Stanisława BM (konkatedra) w Ostrowie Wielkopolskim.
– Cieszymy się, że ten nowy sposób przygotowania do sakramentu małżeństwa spotkał się z dobrym i życzliwym przyjęciem narzeczonych. Bardzo zależy nam na tym, żeby w tak ważnym dla nich czasie otoczyć ich opieką, przekazać katolicką naukę o małżeństwie i rodzinie. Chcemy pomóc narzeczonym w dobrym, głębokim, duchowym przeżyciu sakramentu małżeństwa, ale także przygotować ich na wspólne życie – powiedział KAI biskup kaliski Damian Bryl.
Biskup zaznaczył, że sakrament małżeństwa jest wielkim darem od Boga, dlatego trzeba dobrze przygotować się do jego przyjęcia.
– Wierzymy, że z sakramentem małżeństwa wiąże się szczególna Boża łaska, która wzmacnia i pogłębia więź naturalną między mężczyzną i kobietą. Aby ta łaska mogła przynosić dobre owoce trzeba dobrego przygotowania, otwarcia i dyspozycyjności wobec Bożej łaski, dlatego Kościół proponuje narzeczonym drogę przygotowania – stwierdził bp Bryl.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |