Rabin Michael Schudrich, fot. domena publiczna

Dla rabina nie ma rzeczy niemożliwych

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rabin Michael Schudrich został laureatem nagrody przyznawanej przez Fundację Służby Rzeczypospolitej. Wyróżnienie to trafia do osób, które w swojej pracy i działalności społecznej urzeczywistniają ideały wolności, solidarności i społeczeństwa obywatelskiego.

W czasie środowej Gali Fundacji Służby Rzeczypospolitej profesor Dariusz Stola w laudacji dla rabina Michaela Schudricha podkreślał, że dla rabina Schudricha nie ma rzeczy niemożliwych. Ma w sobie niestrudzony optymizm, potrafi działać w nietypowych sytuacjach, a także łączyć postępowanie zgodne z zasadami żydowskiej tradycji z wyrozumiałością dla ludzkiej różnorodności i złożoności.

>>> Benedykt XVI: czas na dialog z judaizmem o Jezusie

Rabin Schudrich i kard. Nycza, Fot. PAP/Tomasz Gzell

>>> Judaizm: kiedy to się zaczęło?

Rabin Michael Schudrich (Naczelny Rabin Polski) został nagrodzony za blisko trzydziestoletnią pracę na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce, kształtowanie pierwszego pokolenia odrodzonych Żydów, a także za wspieranie społeczności żydowskiej i reprezentowanie jej w kontaktach z władzami polskimi, przedstawicielami innych państw i środowiskami żydowskimi na całym świecie. Fundacja Służby Rzeczypospolitej doceniła  służbę rabina Michaela Schudricha w budowaniu stosunków polsko-żydowskich i uczestnictwo w dialogu chrześcijaństwa z judaizmem.

Nagroda Służby Rzeczypospolitej jest wielkim wyróżnieniem, ale też zobowiązaniem, aby swoim doświadczeniem wspierać i motywować ludzi do szukania spraw, które nas łączą, a nie dzielą. Staram się przywrócić polskim Żydom ich miejsce tu w kraju i na świecie. Zależy mi na tym, bo wierzę, że to jest dobre także dla Polski. Dlatego odbywam setki, tysiące rozmów z ludźmi – Żydami, nie Żydami, wszystkimi. Słucham, pytam, odpowiadam na pytania i staram się pomagać ludziom. Zawsze też powtarzam, że – czy jest trudny czas czy łatwy czas, człowiek ma robić swoje (Michael Schudrich).

Jedwabne: rabin Schudrich i bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski PAP/Artur Reszko

Nagrodę Służby Rzeczypospolitej przyznają Rada i Zarząd Fundacji Służby Rzeczypospolitej, których członkami są:  prof. Jerzy Buzek, Mirosław Chojecki, Paweł Gieryński, Maciej Heydel, Jacek Jezierski, prof. Irena Lipowicz, prof. Adam Daniel Rotfeld, prof. Marek Safjan, mec. Piotr Sendecki, ks. Aleksander Seniuk, prof. Hanna Suchocka, mec. Jacek Taylor, Henryk Wujec, Jakub Wygnański, Maciej Zięba OP – Przewodniczący Rady Fundacji i prof. Andrzej Zoll.

>>> Bp Markowski: dialog międzyreligijny to nie interes, a misja to nie biznes [WYWIAD]

Rabin Michael Schudrich jest trzecią osobą, która otrzymała Nagrodę Służby Rzeczypospolitej. W 2018 roku wyróżnienie odebrał dominikanin o. Ludwik Wiśniewski OP, a w 2017 roku otrzymała je pani Krystyna Starczewska – współtwórczyni Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska” w Warszawie.

Zobacz także
Wasze komentarze