anioł stróż

fot. Cathopic.com

Jak ma na imię Twój Anioł Stróż?

Jest Twoim imiennikiem? A może w ogóle nie posiada imienia? Nauka Kościoła jasno odpowiada na pytanie odnośnie do imienia Twojego niewidzialnego opiekuna. 

Prawda okazuje się być przewrotna. Choć oczywiście jesteśmy niejako zobligowani do uświadamiania sobie obecności Anioła Stróża w naszym codziennym życiu, nie powinniśmy jednak ulegać modzie na odkrywanie jego imienia czy tożsamości. Dlaczego? Jak się okazuje, może wiązać się to z poważnymi duchowymi konsekwencjami.

Nierówność

Aniołowie Stróżowie są niematerialnymi bytami posłanymi przez Boga do sprawowania nad człowiekiem opieki i prowadzenia go na ścieżce do Nieba. Nie ma więc niczego złego w kierowaniu swoich modlitw za wstawiennictwem anioła. To w końcu także i on może pomóc nam poznać Boży plan, którego jesteśmy częścią.

>>> Ojciec Pio uczy jak oddać się w opiekę Anioła Stróża

Między człowiekiem a aniołem jest jednak spora różnica dotykająca samej istoty istnienia. Ma to przełożenie na relacje między tymi stworzeniami. W ludzkiej rzeczywistości normalna jest chęć zwykłego nazywania wszystkiego po imieniu, nie jest to jednak przestrzeń do przenikania się płaszczyzn duchowej i ziemskiej. Jest to doskonałe pole do działania Szatana, z łatwością mogącego przechytrzyć i wykorzystać człowieka do czynienia złego.

Domena Boga

Na kartach Pisma Świętego Bóg ujawnił nam imiona kilku aniołów – Rafała, Gabriela czy Michała. Nie są one przypadkowe, lecz bezpośrednio wiążą się z zadaniem jakie dany Boży wysłannik miał za zadanie spełnić. Nadawanie więc imienia swojemu Aniołowi Stróżowi byłoby postawieniem się człowieka na miejscu Boga, co jest dla niego po prostu niemożliwe i niedopuszczalne. Takie zachowanie świadczyłoby o niezdrowej ludzkiej ciekawości, a być może nawet i chęci podporządkowania sobie Anioła Stróża.

Co na to Kościół?

O kwestii imion i pobożności powiązanej z Aniołami Stróżami jasno wypowiada się „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”: 

Pobożność ludowa dotycząca czci aniołów, która jest słuszna i zbawienna, może jednak ulegać pewnym dewiacjom, np. wtedy gdy: 

– wierni mylnie sądzą, jak się to czasem zdarza, że świat i życie są poddane siłom demiurgicznym, że trwa nieustanna walka między dobrymi i złymi duchami, między aniołami i demonami, i że człowiek opanowany jest przez moce wyższe od niego. Przeciw tym mocom nie może nic zrobić. Takie pojęcie zwalnia wiernych od odpowiedzialności, ale nie odpowiada prawdziwemu ewangelicznemu pojęciu walki ze Złym. To pojęcie wymaga od ucznia Chrystusa zaangażowania moralnego, opowiedzenia się za Ewangelią, pokorą i modlitwą;

>>> Co się stanie z aniołem stróżem po naszej śmierci?

– sprawy życia codziennego traktuje się w sposób schematyczny i uproszczony, prawie infantylny, przypisując Złemu nawet najmniejsze przeciwności, a Aniołowi Stróżowi sukcesy, co ma niewiele wspólnego z rozwojem człowieka na drodze dojrzałości w Chrystusie. Należy też odrzucić zwyczaj nadawania aniołom szczególnych imion, z wyjątkiem imion Michała, Gabriela i Rafała, które występują w Piśmie Świętym.” 

Twój Anioł Stróż z pewnością nosi jakieś imię. Powód, dla którego jednak nie jest ono „odtajnione” zna jedynie sam Bóg. Zaufaj Mu i oddaj się anielskiej opiece. 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze