fot. Unsplash

Papież na sesję ONZ: nasza planeta cierpi! [NAGRANIE]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Franciszek w specjalnym przesłaniu na sesję klimatyczną ONZ zaapelował o uczciwość, odwagę i odpowiedzialność wobec problemu zmian klimatycznych, który nazwał „wyzwaniem cywilizacyjnym”. Jak dodał, ustalenia porozumienia paryskiego są dalekie od realizacji.

W rozpowszechnionym w poniedziałek przez Watykan przesłaniu wideo na sesję z udziałem szefów państw i rządów w Nowym Jorku Franciszek oświadczył, że zmiany klimatyczne są jednym z najważniejszych obecnie wyzwań i dlatego, jak dodał, „ludzkość wezwana jest do tego, by kultywować trzy wielkie wartości moralne: uczciwość, odpowiedzialność i odwagę”.

>>> Zmiany klimatu pilnym wyzwaniem dla świata. Przesłania kard. Parolina ze szczytu ONZ

„Dzięki porozumieniu paryskiemu z 12 grudnia 2015 roku społeczność międzynarodowa uświadomiła sobie pilną potrzebę udzielenia zbiorowej odpowiedzi, by współpracować na rzecz budowy naszego wspólnego domu” – powiedział Franciszek. Następnie zauważył, że cztery lata po zawarciu tego „historycznego” porozumienia obserwuje się, że zobowiązania podjęte przez państwa są „nadal bardzo płynne i dalekie od osiągnięcia wyznaczonych celów”.

Mamy jeszcze szansę

„Mimo licznych inicjatyw, nie tylko ze strony rządów, ale całego społeczeństwa obywatelskiego, konieczne jest zastanowienie się nad tym, czy istnieje realna wola polityczna przeznaczenia większych zasobów ludzkich, finansowych i technologicznych, by złagodzić negatywne skutki zmian klimatycznych i pomóc najuboższej i najsłabszej ludności, która najbardziej cierpi w ich rezultacie” – oznajmił papież. Wyraził przekonanie, że choć obecna sytuacja nie jest dobra, a planeta „cierpi”, są jeszcze otwarte szanse. „Jeszcze mamy czas. Nie pozwólmy na to, aby się zamknęły. Otwórzmy je dzięki naszemu zobowiązaniu, by pielęgnować integralny rozwój ludzki, zapewnić lepsze życie przyszłym pokoleniom” – wezwał papież.

>>> Papież czyści świat [ZDJĘCIA]

Franciszek zaznaczył: „Przyszłość jest ich, nie nasza”. W Nowym Jorku, na szczycie ONZ, obecna jest. m.in Greta Thunberg (na zdjęciu poniżej). Kilka miesięcy temu spotkała się z Franciszkiem w Watykanie.

Zdjęcie: Greta Thunberg, na szczycie klimatycznym ONZ, fot. JUSTIN LANE PAP/EPA.

Wyzwanie cywilizacyjne

Franciszek zaapelował, aby wraz z uczciwością, odpowiedzialnością i odwagą zaangażować ludzką inteligencję na służbę „postępu innego rodzaju, bardziej zdrowego, bardziej społecznego i bardziej integralnego”. Przypomniał, że problem zmian klimatycznych jest związany z kwestiami etyki, równości i sprawiedliwości społecznej. „Aktualna sytuacja degradacji środowiska jest związana z degradacją ludzką, etyczną i społeczną, czego doświadczamy codziennie” – ocenił. To zaś, jak wskazał, zobowiązuje do refleksji nad modelami konsumpcji i produkcji oraz procesami edukacji. Zdaniem papieża jest to „wyzwanie cywilizacyjne na rzecz dobra wspólnego”.

Zdjęcie: szczyt klimatyczny ONZ, fot JUSTIN LANE, PAP/EPA.

„To jest tak samo jasne, jak to, że jest mnogość rozwiązań, które są w zasięgu wszystkich, jeśli wybierzemy w wymiarze osobistym i socjalnym styl życia, który uosabia uczciwość, odwagę i odpowiedzialność” – zapewnił Franciszek.

Zobacz także
Wasze komentarze