Dramat w Portugalii: parlament obniżył granicę wieku do zmiany płci

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Portugalski parlament obniżył granicę wieku dla osób zamierzających zmienić płeć z 18. do 16. roku życia. Przyjęte prawo uwzględnia wcześniejsze weto prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy, który zalecił wprowadzenie do nowych przepisów obowiązku konsultacji medycznych.

9 maja prezydent Rebelo de Sousa zawetował ustawę przyjętą w kwietniu przez jednoizbowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki. W uzasadnieniu stwierdził, że była ona pozbawiona obowiązku konsultacji medycznych, uzasadniających, że nastoletnia osoba może zmienić płeć. – Proszę Zgromadzenie Republiki, aby ponownie pochyliło się nad tą ustawą, szczególnie w punkcie dotyczącym możliwości wcześniejszej konsultacji medycznej dla obywateli mających mniej niż 18 lat – napisał szef państwa.

Prezydent wskazał, że konsultacje i badania lekarskie mogą pomóc wykluczyć zbyt pochopne decyzje młodych ludzi co do zmiany płci. Stwierdził, że niektóre z nich “mogą hipotetycznie wynikać z frustracji”, a opinia lekarska może pomóc w ustaleniu czy rzeczywiście operacja jest niezbędna.

Zobacz także
Wasze komentarze