fot. unsplash

Drastycznie spadła ilość zawieranych małżeństw

Drastycznie spadła ilość zawieranych małżeństw i rozwodów w Polsce w 2020 roku. Powodem tego zjawiska jest prawdopodobnie pandemia koronawirusa. Dzisiaj rozmawiali o tym księża odpowiedzialni za duszpasterstwo rodzin w dekanatach.

Spotkanie miało miejsce w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. O towarzyszeniu duszpasterskim małżeństwom i rodzinom mówił ks. prof. Jacek Goleń oraz biskup radomski Marek Solarczyk. W trakcie spotkania dyskutowano o obecnej sytuacji rodzin w Polsce. Z danych statystycznych wynika, że drastycznie spadła ilość zawieranych małżeństw oraz rozwodów w Polsce w 2020 r. O ile w 2019 r. zawarto 183 tys. ślubów, to rok później było ich 145 tys. Podobna sytuacja dotyczy rozwodów. W 2019 było ich 63 tys. a w ubiegłym roku ok. 50 tys.

>>> Bp Śmigiel: małżeństwo nie jest magicznym zaklęciem, ale zaproszeniem Boga do wspólnej drogi [ROZMOWA]

fot. unsplash

W diecezji radomskiej w latach 2015-18 było zawieranych ponad 4 tys. małżeństw a w 2020 r. tylko 2,6 tys. Podobna tendencja wystąpiła w poradnictwie rodzinnym. Każdego roku udzielanych było ok. 2-2,5 tys. porad a w 2020 r. – 640. Ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin diecezji radomskiej poinformował, że pojawiła się potrzeba opieki duszpasterskiej nad młodymi małżeństwami. – Dotyczy to związków do piątego roku małżeństwa, kiedy pojawiają się pierwsze kryzysy. Dlatego proponujemy łączenie ważnych uroczystości w roku liturgicznymi z tematyką rodzinną, takie jak obchody Niedzieli Świętej Rodziny, Dnia Świętości Życia, czy uroczystości św. Józefa – powiedział ks. Adamczyk w rozmowie z Radiem Plus Radom. – Proponujemy też akcentowanie różnych charyzmatów w rodzinie, takich jak: dzień dziecka, kobiet, babci i dziadka, teściowej czy dzień chorych. Wszystko po to, by towarzyszyć małżeństwom – dodaje Kamila Rzepka z diecezjalnego duszpasterstwa rodzin. Przypomniała, że w tym roku przeżywamy w Kościele Rok Rodziny i św. Józefa. Dodatkowo w diecezji radomskiej trwa Jerycho Rodzin, czyli nieustanna modlitwa w intencji małżeństw i rodzin. Jerycho Rodzin potrwa do 21 listopada. Odbywa się przez 7 dni w każdym dekanacie i 24 godziny w każdej parafii. – Trzeba wykorzystać wszelkie te propozycje do systematycznej pracy z rodzinami poprzez zapraszanie ich do włączenia w różnego rodzaju ruchu w parafiach, organizacji i stowarzyszeń kościelnych – powiedziała Kamila Rzepka.

>>> „Maryja i Józef: niezwykłe małżeństwo” – katechezy z okazji Roku Rodziny

XV Marsz dla Życia i Rodziny rodzina dzieci pro life

fot. Maciej Kluczka

Kamila Rzepka zachęcano także do tego, by przygotowanie do małżeństwa nie skupiało się wyłącznie na sprawach formalnych, ale żeby traktowano je również jako element przygotowania formacyjnego. – Zwracaliśmy uwagę na potrzeba towarzyszenia rodzinom, które przeżywają problemy m.in. z powodu pandemii. Rodziny oczekują od duszpasterzy wsparcia przez dobre słowo, homilię poświęconą tematyce małżeńskiej – powiedział ks. Adamczyk. W spotkaniu uczestniczyli duszpasterze rodzin, kustosze sanktuariów maryjnych i księża odpowiedzialni za organizację spotkań z narzeczonymi w dekanatach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze