fot. unsplash

Dżakarta tonie! Część miasta już niedługo znajdzie się pod wodą

Stolica Indonezji to jedna z największych aglomeracji na świecie. Miasto zapada się w takim tempie, że zdaniem części ekspertów jej niektóre dzielnice do 2050 roku pod wodą znikną niemal zupełnie.

Zdjęcie: panorama nocnej Dżakarty, fot. unsplash


Władze kraju decydują się więc na niezwykły krok – przeniosą stolice na wyspę Borneo. Miasto imponuje rozmiarem, ale jednocześnie ma gigantyczne problemy. Stolica Indonezji leży na wyspie Jawa i… idzie pod wodę. Zalewane są cale dzielnice wzdłuż wybrzeża. Miasto zapada się też między innymi pod ciężarem kolejnych konstrukcji, które przybywają w dużym tempie. Eksperci przewidują, że do roku 2050 duża część, Dżakarty znajdzie się pod woda, nawet 1/3 miasta. I to tylko wtedy gdy tempo zmian klimatycznych nie będzie wyższe niż obecnie. Prognozy jednak optymizmem nie napawają: poziom wód będzie się podnosił, Morza jawajskiego też… Nie pomogły doraźne rozwiązania, ani wprowadzenie stanu wyjątkowego.

>>>Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej o zmianach klimatu 

Zdjęcie: prezydent Joko Widodo na konf. prasowej, fot. MAST IRHAM, PAP/EPA.

Pomimo tego, że Dżakarta nie będzie już stolicą kraju, to pozostanie głównym centrum biznesowym i finansowym i jednym z ważniejszych ośrodków handlu i usług na całym świecie (prezydent Indonezji)

Ten gigant już się chwieje…

By stolica i jej mieszkańcy zostali uratowani, stolica musi być… przeniesiona. To wyspa Borneo. „W tym miejscu występuje minimalne ryzyko katastrof naturalnych, takich jak powodzie, trzęsienia ziemi, tsunami, pożary lasów czy wybuchy wulkanów. Po drugie, lokalizacja jest strategiczna, ponieważ znajduje się w centrum Indonezji. Po trzecie, jest blisko innych rozwiniętych miast” – przekonuje opinię międzynarodową prezydent kraju. Samo przeniesienie stolicy będzie kosztowne – to około 33 miliardów dolarów, proces ma potrwać do 10 lat.. 1/5 wydatków pokryje państwo, resztę prywatni inwestorzy. Powstanie nowa infrastruktura, w tym pałac prezydencki, siedziby ministerstw oraz mieszkania dla ponad miliona urzędników.

fot. MAST IRHAM, PAP/EPA.

>>>Abp Wiednia: Zostało niewiele czasu! 

Dziś, wraz z przylegającymi prowincjami Dżakarta tworzy drugą co do wielkości aglomerację na świecie. Mieszka tam ponad 30 milionów ludzi. Oprócz grożącemu miasta zalaniu dużym problemem są też zanieczyszczenia, m.in śmieci. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze