Papież Franciszek podczas cotygodniowej audiencji generalnej, fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Papież skomentował utworzenie „Wysokiego Komitetu Międzyreligijnego” w Abu Zabi

Papież Franciszek z zadowoleniem przyjął fakt utworzenia w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich „Wysokiego Komitetu Międzyreligijnego”. Jego zadaniem będzie popularyzowanie i wcielanie w życie dokumentu o braterstwie międzyludzkim. Dokument podpisali papież Franciszek i wielki imam uniwersytetu Al-Azhar, szejk Ahmad Mohammad Al-Tayyeb 4 lutego w Abu Zabi.

Utworzenie tego komitetu daje nadzieję „na dialog, na dalsze wzajemne poznawanie się oraz możliwość budowania wraz z członkami innych wspólnot religijnych i wszystkimi kobietami i mężczyznami dobrej woli świata braterstwa i pokoju”, słowa oświadczenia papieża zacytował 26 sierpnia rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Papież wyraził też nadzieję, że podobne inicjatywy pojawią się w innych częściach świata.

Fot. Pixabay

„Wysoki Komitet Międzyreligijny” został powołany 19 sierpnia. Będzie on realizował propozycje i cele tej deklaracji katolicko-islamskiej. W dokumencie „Braterstwo między ludźmi dla światowego pokoju i współistnienia” papież i wielki imam potępili ekstremizm w imię Boga. Podkreślili m.in. że wiara w Boga sprawia, iż człowiek wierzący dostrzega w drugim brata, którego ma wspierać i kochać. Wezwali przywódców religijnych, politycznych i gospodarczych do „poważnego zaangażowania się” w upowszechnianie „kultury tolerancji, wzajemnego współżycia i pokoju”, w działania na rzecz powstrzymywania „przelewu niewinnej krwi i do położenia kresu wojnom, konfliktom, niszczeniu środowiska naturalnego oraz schyłkowi kulturowemu i moralnemu, jaki obecnie przeżywa świat”.

Członkami komitetu są m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ayuso Guixot, przewodniczący uniwersytetu Al-Azhar, Mohamed Mahrasawi oraz osobisty sekretarz papieża, egipski ksiądz Yoannis Lahzi Gaid. W komitecie znaleźli się też islamski sędzia i doradca wielkiego imama, sekretarz generalny muzułmańskiej Rady Starszych oraz przewodniczący oddziału ds. kultury i turystyki w Abu Zabi.

>>> ZEA: Powstał Wysoki Komitet Międzyreligijny. Dokument o braterstwie międzyludzkim wejdzie w życie

Komitet ma sprawować opiekę nad „Domem Rodziny Abrahamowej” w Abu Zabi, którego jednym z celów jest także wspieranie aktywności międzyreligijnych. Gazeta „The National” zacytowała w tej sprawie słowa następcy tronu, księcia Mohameda bin Zayeda, według którego nowe gremium ma rozwijać „tolerancję, współpracę i współżycie” nie tylko w Emiratach, ale także w innych częściach świata arabskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze