fot. cathopic

Dzień Papieski na Jasnej Górze

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” – powiedział Jan Paweł II zaraz na początku swojego pontyfikatu. Karol Wojtyła nawiedzał Sanktuarium wielokrotnie: jako student, kapłan, biskup i kardynał. Jako papież podczas pielgrzymek do Ojczyzny był na Jasnej Górze aż sześć razy, a w 1991 r. spotkał się z młodymi na VI Światowym Dniu Młodzieży.

Oprócz wielkiego duchowego dziedzictwa św. Jan Paweł II pozostawił na Jasnej Górze liczne wota. Te najbardziej cenne i symboliczne umieszczone są przy obrazie Matki Bożej. Są nimi: pas sutanny, przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 r., a także Złota Róża, złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak rower kolarski czy czarne BMW. Samochód wciąż można oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha.

>>> „Piękno powołania każdej kobiety” Pielgrzymka Związku Kobiet katolickich na Jasną Górę

W związku z Dniem Papieskim (niedziela, 16 X) Msza św. z Kaplicy Matki Bożej o godz. 7.00 transmitowana będzie przez TVP1 16 października mija dokładnie 20. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II listu „Rosarium Virginis Mariae” (O różańcu świętym), w którym papież zaproponował dołączenie do tradycyjnych trzech części modlitwy różańcowej (radosnej, bolesnej i chwalebnej) części czwartej, w skład której wchodzą tzw. tajemnice światła związane z misją publiczną Jezusa na ziemi. Tajemnice światła będą rozważane tego dnia podczas modlitwy różańcowej w Kaplicy Matki Bożej o 16.15. Na Jasną Górę papież ofiarował własnoręcznie podpisany list o różańcu. Specjalny dar został tu przekazany 6 XI 2002r. podczas Jasnogórskiego Apelu.

– Wolą Ojca Świętego jest, aby ten egzemplarz został przekazany do Sanktuarium Jasnogórskiego i tam przechowywany – napisał w liście do metropolity częstochowskiego ks. prał. Joseph Barbieri. – To zaszczytny dar dla Jasnej Góry – mówił wtedy abp Nowak – wyraz szczególnego umiłowania tego miejsca, i nadziei Kościoła związanych z Jasnogórskim Sanktuarium. O związkach Jana Pawła II z częstochowskim sanktuarium mowa będzie także podczas porannego programu TVP „Pytanie na śniadanie”. Tam nie tylko o papieskim zawierzeniu, ale też np. o tym, że bardzo lubił ziemniaki z zsiadłym mlekiem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze