Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dziś mija 120. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego

Z okazji przypadającej we wtorek 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej odprawiona zostanie msza św., a na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się piknik edukacyjny. W piątek ruszą ogólnopolskie rekolekcje „Beatyfikacja33”.

Msza św. z okazji 120. rocznicy urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego z modlitwą przy jego sarkofagu zostanie odprawiona we wtorek o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

>>> „Czas to miłość”. Wystawa plenerowa upamiętniająca prymasa Wyszyńskiego

Święte życie

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. W latach niemieckiej okupacji prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił też obowiązki kapelana Armii Krajowej. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

>>> Nieznane fakty z udziału ks. Stefana Wyszyńskiego w powstaniu warszawskim

We wrześniu 1953 r. został aresztowany. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia.

Kard. Stefan wyszyński jako młody ksiądz, kapelan AK. Fot. Youtube.com

Cud i beatyfikacja

Zmarł 28 maja 1981 r. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Casaroli, odbyły się 31 maja. Trumna z ciałem prymasa została umieszczona na kamiennym sarkofagu w podziemiach archikatedry warszawskiej. W 1986 r. sarkofag prymasa został przeniesiony z krypty arcybiskupów w podziemiach do poświęconej mu kaplicy w lewej nawie świątyni.

>>> Rekolekcje „Beatyfikacja33” – przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. W stulecie urodzin rozpoczął się rzymski proces beatyfikacyjny. 8 grudnia 2017 r. dekret o heroiczności cnót podpisał papież Franciszek. 29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziło cud za jego wstawiennictwem, a 2 października 2019 r. papież Franciszek podpisał dekret zatwierdzający ten cud, jakim jest uzdrowienie chorej na nowotwór tarczycy. 23 kwietnia 2021 r. kard. Nycz poinformował, że uroczysta beatyfikacja odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie wraz z beatyfikacją Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek i zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze