Dziś rozpoczyna się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny
Dziś, 14 kwietnia, odbędzie się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Celem inicjatywy jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Obchody rozpocznie VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego, którego przedmiotem lektury będą Dzieje Apostolskie.
Jak tłumaczy ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, Narodowe Czytanie Pisma Świętego służy temu, aby „światło zmartwychwstałego Pana i moc Ducha Prawdy, Ducha Wspomożyciela były obecne w życiu Kościoła i Narodu, który jest dumny ze swojego Chrztu”.
– W czasach, w których mierzymy się z przemocą, prześladowaniami oraz licznymi cierpieniami duszy i ciała, otwieramy się na światło Chrystusa, płynące z Ewangelii o zwycięstwie miłości nad siłą. W okresie wzmożonej aktywności „ojca kłamstwa” (por. J 8,42-44) i ludzi słabych, oszukanych przez niego, napełniamy nasze umysły i dusze świętą obecnością Ducha Prawdy i Męstwa – napisał przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, z niedzielnego wydarzenia.
Tydzień Biblijny jest obchodzony od 2009 z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Co roku przebiega pod innym hasłem, towarzyszy mu wiele lokalnych wydarzeń. Są to rekolekcje, maratony czytania Biblii, czy spotkania z biblistami. W tym czasie wierni są zachęcani do intensywnego studiowania Słowa Bożego, osobiście i w gronie bliskich. Tydzień Biblijny zaczyna się w Niedzielę Biblijną, która jest jednocześnie Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Tegoroczny cytat wybrany specjalnie na ten dzień pochodzi z Dziejów Apostolskich: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”. (Dz 2,42).
>>> W czasie medytacji Słowa Bożego uczę się myśleć po „Jezusowemu” [ROZMOWA]
„Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, którego celem jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.
Przypomnijmy, że w Kościele powszechnym obchodzona jest także Niedziela Słowa Bożego. Papież ogłosił ją w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” wydanym 30 września 2019 r. Inicjatywa ma służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Dokument został podpisany w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego. W tym roku był to 21 stycznia.
Franciszek wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie.
„Od nas, kaznodziejów, oczekuje się raczej, że będziemy się starać nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii lub poruszać nieodpowiednich argumentów” – zaakcentował papież Franciszek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |