fot. Wojciech Ostrowski

Dziś rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Pierwszych 27 tras EDK w 7 województwach w Polsce pokonają pątnicy 9 marca. 10. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszy pod hasłem „Droga (pięknego) życia”. Łącznie, do świąt Wielkiej Nocy zaplanowano 678 tras w 15 państwach. Do tej pory na EDK zarejestrowało się ponad 21 tys. uczestników.

W Ekstremalną Drogę Krzyżową 9 marca wyruszą pątnicy z województw: lubelskiego (6 tras), łódzkiego (1 trasa), małopolskiego (2 trasy), podkarpackiego (9 tras), pomorskiego (1 trasa), śląskiego (3 trasy), wielkopolskiego (5 tras).

Najdłuższe trasy pokonają dzisiaj uczestnicy EDK zaczynającej się w Opalenicy (82 km) i Jarosławiu (80 km). Dwie najkrótsze – 20-sto kilometrowe EDK – wyruszą również z Jarosławia.

Kolejne EDK wyruszą 16 marca, a najwięcej pątników weźmie udział w EDK 23 marca. Łącznie, do świąt Wielkiej Nocy zaplanowano 678 tras w 336 miejscowościach w 15 państwach. Do tej pory na EDK zarejestrowało się ponad 21 tyś. uczestników.

Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Rozwojowi EDK sprzyjał ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia został również nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Projekt wspiera także obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych.

W 2017 roku w EDK wzięło udział ponad 60 tys. osób – w 11 państwach i 252 miastach.

Dziś rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze