Dzwony kościołów zabiją w godzinę „W”
We wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej 1. sierpnia w godzinie „W” – 17 – odezwą się kościelne dzwony. W wielu świątyniach – szczególnie w tych, których mury pamiętają wydarzenia Powstania, upamiętnieni zostaną ci, którzy 74 lata temu oddali swoje życie za wolność miasta i Ojczyzny.
Punktem centralnym obchodów rocznicowych będą uroczystości i modlitwa przy pomniku „Gloria Victis” w godzinie „W”. Jak co roku weźmie w nich udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Następnie o godz. 19.30 na Cmentarzu Powstańców Warszawy weźmie udział w uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani”, gdzie zostaną odmówione modlitwy ekumeniczne. Po uroczystościach kard. Nycz odprawi Mszę świętą na tym cmentarzu.
Podczas Mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia w archidiecezji warszawskiej wierni będą pamiętać w modlitwie powszechnej o poległych Powstańcach i mieszkańcach stolicy. W kościele akademickim św. Anny, odmawiana codziennie o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego tego dnia będzie ofiarowana Bogu w intencji warszawskich Powstańców. O godz. 17.00, w godzinie „W” zostanie odprawiona Msza święta za bohaterów Powstania w kościele Najświętszego Zbawiciela. Po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy przystąpili do systematycznego burzenia domów i świątyń – w dolnym kościele Najświętszego Zbawiciela podłożyli materiał wybuchowy i wysadzili go w przeddzień swojej ucieczki ze stolicy. Nadzwyczaj silna konstrukcja filarów i arkad sklepiennych wytrzymała jednak ten wstrząs.
Również w tym kościele, w sierpniu 1946 r. warszawiacy opłakiwali śmierć tysięcy swoich bliskich i sąsiadów ze Śródmieścia. Ich prochy (6 ton) wydobyte wtedy z warszawskiego krematorium zgromadzono wówczas w kościele Zbawiciela.
Męczennik Powstania
Przy symbolicznej mogile znajdującej się na tyłach klasztoru dominikanów na Służewie o godz. 17.30 zostanie odmówiona modlitwa różańcowa za Powstańców a potem w kościele o godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. za wstawiennictwem błogosławionego Michała Czartoryskiego (OP), męczennika Powstania Warszawskiego (na zdj. poniżej).
Msza w przeddzień Powstania
„Z tego miejsca krew powstańców woła o wierność Bogu i troskę o ojczyznę; potrzeba nam zgody, potrzeba nam jedności” – powiedział we wtorek biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy odprawionej w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. We mszy św. przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie uczestniczyli m.in.: prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydent stolicy. Przybyli także uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze i mieszkańcy stolicy.
„Dziś w sposób szczególny pragniemy wspomnieć bohaterski czyn oraz modlić się za poległych i zmarłych uczestników Powstania Warszawskiego. Chcemy przekazać wyrazy uznania i okazać wdzięczność tym, którzy latem 1944 roku polskie drzewo wolności podlewali własną krwią” – podkreślił. Dodał, że sprawując mszę św. w miejscu uświęconym męczeńską krwią rodaków, uczestnicy proszą Boga o dar pokoju. „Oby już nigdy polskie drzewo wolności nie musiało być podlewane krwią żołnierzy i ludności cywilnej. Z tego miejsca krew powstańców woła o wierność Bogu i troskę o ojczyznę. Potrzeba nam zgody, potrzeba nam jedności” – zaapelował hierarcha.
Słowa Franciszka o smutnym i chorym kraju
Przypomniał słowa papieża Franciszka, który w marcu przestrzegał, że „kraj, który codziennie się kłóci, nie rozwija się ani nie rozbudowuje, wywołuje strach wśród ludzi. To kraj chory i smutny. Natomiast kraj, w którym dąży się do pokoju, gdzie wszyscy dobrze sobie życzą, bardziej lub mniej, ale jednak, gdzie nie życzy się innym zła, rośnie”. „Niech cierpliwy i rozważny dialog pomoże rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy. Niech wzajemny szacunek i harmonijna współpraca sprawią, że polskie drzewo wolności będzie się rozrastać, umacniać i rodzić dorodne owoce. Prośmy Ducha Świętego o dar mądrości dla nas, dla współczesnego pokolenia Polaków” – powiedział bp Guzdek. Po mszy św. przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego odbył się apel pamięci.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. Zdjęcia: Radek Pietruszka, Marcin Obara, PAP.
Galeria (4 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |