Fot. PAP/Paweł Supernak

Episkopat: ubolewamy, że głos obywateli ws. ochrony życia nie został usłyszany

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Księża biskupi wyrazili uznanie dla ponad 830 tys. obywateli, którzy opowiedzieli się za zwiększeniem prawnej gwarancji ochrony życia w Polsce, a jednocześnie ubolewają, że głos obywateli nie został dotąd wystarczająco usłyszany – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w wydanym w czwartek komunikacie ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia.

Rzecznik Episkopatu dodaje, że świadczy o tym wczorajsze głosowanie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w wyniku którego nie wprowadzono do porządku obrad punktu zakładającego rozpatrzenie obywatelskiego projektu ws. ochrony życia. „Nie ustawajmy więc w modlitwie o ochronę prawa do życia każdej osoby ludzkiej” – apeluje.

Ks. Rytel-Andrianik wskazuje, że współczesna nauka i technologia pozwalają obserwować rozwój dziecka w łonie matki już od pierwszych dni i tygodni jego życia. „Bezdyskusyjnym jest też fakt, że życie osoby ludzkiej rozpoczyna się w momencie poczęcia. A zatem społeczeństwo, które respektuje wiedzę naukową i korzysta z postępu medycyny, winno gwarantować prawo do życia każdemu człowiekowi bez względu na stan zdrowia, od poczęcia do naturalnej śmierci” – zaznaczył.

Rzecznik Episkopatu przypomniał także, że ostatnio Ojciec Święty Franciszek w adhortacji apostolskiej napisał: „Jasna, stanowcza i żarliwa musi być na przykład obrona istoty niewinnej, jeszcze nie narodzonej, ponieważ stawką jest w tym wypadku godność życia ludzkiego, zawsze świętego, czego wymaga miłość do każdej osoby, niezależnie od etapu jej rozwoju” (Gaudete et exultate, 101).

Zobacz także
Wasze komentarze