Fot. EpiskopatNews/Flickr

Europejscy biskupi obradowali nad kwestią wpływu pandemii COVID-19 na życie Kościoła

Wpływ pandemii Covid-19 na codzienne życie Kościoła i społeczeństw europejskich, a także wkład Kościoła katolickiego w „sprawiedliwe ożywienie, które nikogo nie pozostawia w tyle” – to tematy podjęte 3 czerwca podczas dorocznego wspólnego posiedzenia prezydencji Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) oraz Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Prezydencje CCEE i COMECE przeanalizowały wpływ pandemii na europejskie wspólnoty cywilne i kościelne oraz określiły możliwości współpracy na rzecz przyszłości życia Kościoła w Europie. Biskupi po raz kolejny wyrazili bliskość Kościoła katolickiego wobec wszystkich walczących z pandemią – ofiar, ich rodzin i wszystkich pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i wiernych, którzy byli i są na pierwszej linii frontu, opiekując się osobami dotkniętymi pandemią i niosąc im pomoc. Wyrazili też swoje zaniepokojenie „kryzysem gospodarczym i wynikającą z niego utratą dużej liczby miejsc pracy”, a także nadzieję, że w Europie „wszyscy będziemy wspólnie działali na rzecz ożywienia, które nikogo nie zostawi w tyle”.

>>> Siostra Tadeusza: nie bałam się koronawirusa [ROZMOWA]

Podkreślono szczególną rolę rodziny w obecnym okresie kryzysu. Jest ona „prawdziwą komórką solidarności i dzielenia się, ale także miejscem wspólnej modlitwy”. „Inwestowanie w rodzinę jest pierwszym krokiem w kierunku sprawiedliwego ożywienia społecznego, gospodarczego i kościelnego” – stwierdziło kierownictwo CCEE i COMECE.

Fot. flickr/EpiskopatNews

Dziękując licznym kapłanom za ich kluczową i wielkoduszną posługę w tym okresie, i pamiętając, że niektórzy z nich poświęcili swe życie, uczestnicy spotkania przeanalizowali rolę mediów społecznościowych w modlitwie i celebracjach transmitowanych na żywo. „Te nowe formy praktyki religijnej, budowania relacji, obecności i dzielenia się wiarą zachęcają nas nie tylko do oceny możliwości nadania nowego znaczenia wierze i Kościołowi, ale także do pracy nad tym, aby wielu wiernych na nowo odkryło element pełnej sakramentalności celebracji religijnych w miejscach kultu, którego nie może zapewnić użycie nowych technologii” – czytamy w komunikacie.

>>> Kard. Koch: kryzys koronawirusa powinien nas zmobilizować do obrony każdego życia ludzkiego

Kierownictwo obydwu organizacji biskupich Europy wspomniało również o poważnym ograniczeniu wolności religii w kontekście zamykania miejsc kultu i zakazu liturgii, wzywając do przywrócenia normalnych stosunków między państwem a Kościołem, opartych na dialogu i poszanowaniu praw podstawowych.

Spotkanie prezydium kierownictw Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) oraz Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ze względu na sytuację sanitarną miało formę wideokonferencji. Wzięli w nim udział przewodniczący kard. Angelo Bagnasco (CCEE) i kard. Jean-Claude Hollerich SJ (COMECE), oraz wiceprzewodniczący – kard. Vincent Nichols (Westminster) i arcybiskup Stanisław Gądecki (Poznań) ze strony CCEE a także biskupi Mariano Crociata (Latina), Noel Treanor (Down i Connor), Jan Vokal (Hradec Králové) i Franz-Josef Overbeck (Essen) – ze strony COMECE oraz nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej abp Alain Lebeaupin.

>>>Papież do księży: płakaliśmy z ludem w okresie Wielkanocy, dziś Zmartwychwstały wytycza nam drogę

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze