Fot. Paweł Krzemiński

Uroczystości Bożego Ciała w tym roku w Polsce w innej formie

Uroczystości Bożego Ciała w tym roku w wielu diecezjach w Polsce odbędą się w innej formie, niż zazwyczaj. Biskupi przeważnie proszą o organizowanie procesji eucharystycznych jedynie wokół kościołów. Zachęcają też do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyniach.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski powołując się na aktualnie obowiązujące przepisy zachęca do licznego udziału w tradycyjnych procesjach eucharystycznych z zachowaniem zaleceń sanitarnych. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie nazywana w Polsce „Bożym Ciałem” ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urban IV w 1264 r. bullą „Transiturus”. Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. „Uroczystość Boże Ciało zwraca uwagę na tajemnicę prawdziwej obecności Jezusa Chrystusa pośród ludzi w Najświętszym Sakramencie” – powiedział liturgista z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej w archidiecezji warszawskiej ks. dr Bartosz Szoplik.

W archidiecezji przemyskiej procesje Bożego Ciała mogą się odbyć, jednak z zachowaniem limitu 150 osób – informuje w komunikacie Kuria Metropolitalna w Przemyślu. Podano także inne możliwości celebracji tej uroczystości. Ponadto od najbliższej niedzieli, 7 czerwca, przestanie obowiązywać dyspensa metropolity przemyskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. Kanclerz kurii ks. Bartosz Rajnowski przypomina, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. „Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” – zaznacza.

>>> Fundacja Orszak Trzech Króli: inicjatywy na Boże Ciało w czasie koronawirusa

W Polsce głównym punktem obchodów uroczystości jest procesja eucharystyczna, która przechodzi ulicami miasta. Tegoroczna sytuacja związana z epidemią spowodowała, że w wielu miejscach w kraju nie będzie tradycyjnych procesji Bożego Ciała do czterech ołtarzy. „Choć jest to ważna manifestacja wiary, to jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że sam jej bohater – Jezus Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie może pozostać trochę w cieniu orkiestr, sztandarów, wstążek, sypania kwiatów. Może zatem Opatrzność Boża chce, abyśmy przeżyli w tym roku ten dzień w ciszy swoich świątyń; abyśmy na chwilę odwiedzili Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, czy zastanowili się nad postawą naszych serc – na ile są gotowe na spotkanie z Bogiem w komunii świętej” – powiedział ks. dr Szoplik. Kształt obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od diecezji. Abp Stanisław Gądecki w specjalnym komunikacie napisał, że na terenie archidiecezji poznańskiej nie będą organizowane uliczne procesje Bożego Ciała.

Fot. Paweł Krzemiński

>>> Tanzania. Afrykańskie Boże Ciało [MISYJNE DROGI]

Zaznaczył, że w „uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest procesja eucharystyczna po mszy św. wokół kościoła”. Dodał, że z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią „zaleca się, by odbyło się kilka procesji”. Z kolei bp Edward Dajczak w diecezji koszalińskiej w piśmie z 30 maja prosi, aby w większych miejscowościach, gdzie trudno dokonać wyboru, kto ma uczestniczyć, zorganizować procesję do czterech ołtarzy, z tym że wokół kościoła. „Wszyscy wierni uczestniczący we mszy św. pozostają na swoich miejscach. Procesję tworzy służba liturgiczna wraz z kapłanami. Należy zadbać o odpowiednie nagłośnienie” – napisał bp Dajczak. Dodał, że w mniejszych miejscowościach, „gdzie liczba wiernych nie zostanie przekroczona, można zorganizować procesję w zwyczajny sposób”.

>>> Prymas Polski: Eucharystia jest zobowiązaniem. Zobowiązuje nas obecność Pana!

Poprosił jednocześnie, aby po kolejnych mszach św. umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu i „wspólnie z nimi uwielbić Jezusa Eucharystycznego”. Ordynariusz łomżyński bp Janusz Stepnowski zalecił, aby po głównej mszy św. w uroczystość Bożego Ciała stworzyć wiernym możliwość popołudniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni, połączonej z możliwością spowiedzi. Metropolita wrocławski wskazał, aby wiernych zaprosić w godzinach popołudniowych na nabożeństwo eucharystyczne. Poprosił także, aby zachować tradycję procesji przez osiem kolejnych dni od uroczystości Bożego Ciała. Z koli metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wydał komunikat, w którym pisze, że „zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi z 29 maja br. zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników. Stwarza to możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku będzie obchodzona w dniu 11 czerwca 2020 roku”. Zachęcił duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. „Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału”. Przypomniał jednocześnie o konieczności zachowania wymaganych zasad bezpieczeństwa tj. „utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa”. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej.

Z kolei w Warszawie nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. „Zachęcamy wiernych do udziału w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w kościołach parafialnych” – podkreślił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa warszawskiej kurii – podkreśla ks. prałat Tadeusz Sowa. Uczestnicy zobowiązani są do zasłonięcia nosa i ust i do zachowania dystansu.

W czwartek 11 czerwca o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza święta koncelebrowana przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka i biskupów pomocniczych archidiecezji. Po tej mszy świętej z archikatedry wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze