EXPO2020: dialog międzyreligijny jest konieczny by zwalczać nienawiść oraz budować jedność
Propagowanie kultury spotkania i wzajemnego szacunku jest tematem Światowego Szczytu Międzywyznaniowego, który odbywa się dziś w Dubaju w ramach Expo 2020, zorganizowanym z okazji „Tygodnia Tolerancji”. Zbiega się on z Międzynarodowym Dniem Tolerancji ogłoszonym przez UNESCO w 1995 roku dla upamiętnienia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. „Nie można tracić okazji by osiągać cele ponad różnicami religijnymi” – powiedział biorący udział w szczycie bp Paul Hinder, wikariusz Apostolski Arabii.
Wszyscy obecni na szczycie wyrazili zdecydowane potępienie dla wszelkich aktów przemocy, które mogą być dokonywane w imię religii. „Przemoc popełniana w imię islamu – powiedział gospodarz spotkania, szejk Nahayn Mabarak Al Nahyan, minister tolerancji i współistnienia Zjednoczonych Emiratów Arabskich – nie ma żadnego usprawiedliwienia, ponieważ jest to religia pokoju. Świętość człowieka ma szczególne znaczenie, ponieważ życie jest nam dane przez Boga”.
>>> Kard. Guixot: papieże wciąż promują i rozwijają dialog międzyreligijny
Bp Paul Hinder wygłosił przemówienie „Multilateralizm i braterstwo: droga do spójnego społeczeństwa”, w którym nawiązał do spotkania Papieża Franciszka z Imamem Al-Tayebem w lutym 2019 r., i ich wspólnej deklaracji o międzyludzkim braterstwie. Według hierarchy, religie, które w historii „powodowały podziały” nie mogą nigdy zapominać o swojej „ostatecznej misji”, która polega na przypominaniu ludziom o „wspólnym pochodzeniu i wspólnym przeznaczeniu”. „Niech cnota braterstwa zostanie na nowo odkryta przez nas wszystkich jako droga w kierunku pokoju, sprawiedliwości, walki z terroryzmem, dialogu, ochrony miejsc kultu, wzmocnienia pozycji kobiet i działania obywatelskiego” – dodał wikariusz apostolski.
W rozmowie z Radiem Watykańskim Hinder stwierdził, że dialog międzyreligijny jest konieczny by zwalczać nienawiść oraz budować jedność między ludźmi. „Przełamywanie barier nienawiści nie oznacza, że przechodzimy na inną religię, ale jest to kwestia lepszego zrozumienia, w co wierzy druga osoba. Chodzi też o to, by prowadzić dialog tam, gdzie możemy współpracować we wspólnym celu. Żyjemy w tym samym świecie, mamy te same problemy, jeśli chodzi na przykład o środowisko, pokój czy wojny. Wszyscy jesteśmy zainteresowani osiągnięciem bardziej sprawiedliwego, bardziej pokojowego, bardziej ludzkiego świata”.
Zaznaczył także, że należy pracować by wcielać w życie założenia encykliki Fratelli Tutti. „Chociaż potrzeba wielu lat działania, to jeśli nie zaczniemy dziś, istnieje ryzyko, że przegapimy tę okazję” – powiedział bp Hinder, który także nawiązał do sytuacji w Jemenie.
>>> Ambasador Izraela: nasz dialog z Watykanem jest solidnie ugruntowany
„Jest to tragedia, a problem pozostaje. To konflikt zbyt zapomniany przez światową opinię publiczną. Ale być może prawdą jest również to, że w Jemenie sytuacja nie jest całkowicie tragiczna. Podejmowane są wysiłki na rzecz wyjścia z tego konfliktu, który ma wiele aspektów: trwa wojna domowa, są interwencje z zewnątrz, choroby mieszkańców, przesiedleńcy i uchodźcy, to złożony świat. Jednak są też regiony, w których panuje względny pokój. Obecnie obawiamy się konfliktu, który koncentruje się w mieście Marib, który może skończyć albo zaognić wojnę. Nie chodzi o to, że na południu panuje pokój, a na północy terroryści. Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, bardziej złożona. Na południu brak bezpieczeństwa nadal jest palącym problemem. Każdego dnia cierpią cywile. Chciałbym, aby szczyt odbył się tam, gdzie toczy się konflikt, aby wszyscy ludzie na nim doświadczyli, jak to jest, kiedy słyszy się bomby lub broń, by nie mówili o pokoju będąc w pałacu lub w pięciogwiazdkowym hotelu. To jest rzeczywistość. Mieszkańcy Jemenu mówią: moglibyśmy znaleźć pokój, gdyby inni nam na to pozwolili! Mam nadzieję, że pewnego dnia nastanie pokój w tym pięknym kraju, modlę się o to. Boli mnie to, co stało się z tym narodem o starożytnej kulturze, z pięknymi i komunikatywnymi ludźmi“ – powiedział bp Hinder.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |