fot. Mazur Large

Fatima: rekordowa liczba pielgrzymów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W ubiegłym roku do sanktuarium w Fatimie napłynęło trzy razy więcej zagranicznych grup pielgrzymów niż w 2016 roku. Jak poinformowała rzecznik prasowa sanktuarium Carmo Rodeia, liczba grup pielgrzymkowych spoza Portugalii była rekordowa i wyniosła 7110.

Rok wcześniej dotarło Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej 2711 grup zagranicznych pielgrzymów. Pochodzenie tych grup było bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj jednak przeważali goście z Europy. Według naszych statystyk, obejmujących duże zorganizowane grupy, w 2017 eoku do Fatimy przybyło łącznie 9,4 mln pielgrzymów – poinformowała Rodeia.

fot: Nuno Veiga, PAP/EPA


Największą grupę pielgrzymów w Fatimie stanowili Portugalczycy. Ich liczba przekroczyła w tym miejscu kultu maryjnego 9 mln osób. Z kolei wśród łącznej liczby 374 tys. pielgrzymów z całego świata, którzy dotarli w zorganizowanych grupach do Fatimy, ponad 50 tysięcy tys. osób stanowili Polacy. Liczniejsi od nich, spośród obcokrajowców, byli tylko Hiszpanie i Włosi. Przybyło ich tam odpowiednio 69,5 i 54,9 tysięcy.

Najważniejszym wydarzeniem podczas obchodzonego w 2017 roku w Fatimie roku jubileuszowego, związanego ze stuleciem objawień maryjnych, była wizyta papieża Franciszka, do której doszło 12 i 13 maja. Towarzyszyło mu w tej portugalskiej miejscowości 1,5 mln osób z całego świata.

Fatima: rekordowa liczba pielgrzymów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze